Ingyen üzemanyag, bárkinek: tankolj fáradt olajat!
.jpg)
Az IKSZ célja, hogy az italos kartondobozok jelenleg 8 százalékos újrahasznosítási aránya mielőbb 20 százalékra emelkedjen. Jelenleg évente 910 tonna ilyen csomagolás kerül forgalomba. Az intézet az IKSZ-szel együtt azon az állásponton van, hogy az újrahasznosítási arányok növelésére környezeti és közgazdasági szempontból sem jó megoldás a kötelező betétdíjas szabályozás bevezetése, ami ennek ellenére a jogalkotók és környezetvédők részéről időről-időre felvetődik.
Az IKSZ egy másik, 2006-ban készített tanulmányra hivatkozva utal arra, hogy a kötelező betétdíjas rendszer bevezetése az üveg, a műanyag-palack, az alumínium és a kartoncsomagolásokra 3,2 - 5,3 milliárd forintba kerülne. Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség elnöke ugyanakkor elmondta: ez a költség egyáltalán nem tekinthető soknak, különösen nem a gyűjtőszigetes rendszerével összehasonlítva.
Az EU legkésőbb 2012-ig azt írja elő a tagállamok részére, hogy a csomagolási hulladékoknál legalább 60 százalékos újrahasznosítási arányt érjenek el. Ez nem feltétlenül jelent ilyen mértékű kötelező begyűjtési szintet az italos kartondobozoknál, hiszen más hulladékfajták túlteljesítésével összességében teljesíthető a cél. |
A kötelező betétdíjjal anyagilag lehetne érdekeltté tenni az embereket, és ezáltal lehetne jóval hatékonyabb újrahasznosítási arányt elérni - mutatott rá. A szakértő nyugat-európai példákra hivatkozva azt mondta, hogy akár 85 százalék fölé is tornászható az újrahasznosítási arány betétdíjas rendszerrel.
Az IKSZ közleményében azzal érvel, hogy betétdíjat sehol a világon nem vezettek be italoskarton csomagolásra. Az italos kartondobozok betétdíjas rendszerbe integrálása amiatt is különösen problémás, mert a visszagyűjtés nem oldható meg automaták segítségével az üres dobozok alakja és a benne maradt folyadékok miatt - mutat rá az IKSZ a közleményben.
Nem véletlen, hogy az EU tagállamaiban az elmúlt tíz évben 12 százalékról csupán 30 százalékra emelkedett a hulladékká vált italos kartonok újrahasznosítási aránya. A legmagasabb szinttel Németország büszkélkedhet, ahol a hulladék italos kartondobozok 65 százalékából készül másodlagos nyersanyag.
Duplájára drágul a víz?
Indul az ország legnagyobb szemétprojektje
Blamázs a brit energiatakarékos napon
Kína habzsolja a magyar szemetet
Illegális lerakókká váltak a gyűjtőszigetek
MTI