A nemzetközi hitelminősítő hétfői londoni bejelentése szerint a görög kormánykötvények adóskockázati besorolása az eddigi "Ba1"-ről három fokozattal "B1"-re romlik. Az új osztályzat kilátása további leminősítés lehetőségére utaló negatív az eddigi stabillal szemben.
A hitelminősítő december 16-án vette felülvizsgálat alá a görög államadósságot. Legutóbbi leminősítése június 14-én volt; akkor A3-ról Ba1-re rontotta az ország besorolását a Moody´s.
A cég a hétfői leminősítéshez fűzött indoklásában kiemelte, hogy továbbra is "igen ambiciózus" konszolidációs intézkedésekre és szerkezeti reformokra van szükség a görög adósságmutatók stabilizálásához, és ezeknek az intézkedéseknek a megvalósítási kockázata az eddig elért eredmények ellenére is "jelentős".
Emellett továbbra is komoly nehézségekbe ütközik a görög államot megillető bevételek beszedése, mivel változatlanul gyenge az adóbehajtási mechanizmus. A Moody´s szerint az adóbeszedés hatékonyságának javítását célzó tervek megvalósítását érdekcsoportok ellenállása, valamint a megfelelő képesítésű szakembergárda hiánya is nehezíti.
A hitelminősítő szerint ezenkívül megvan annak a kockázata is, hogy a hivatalos pénzügyi támogatásokat az IMF és az EU 2013-tól - a jelenlegi támogatási program kifutása után - olyan fizetőképességi kritériumokhoz köti, amelyeknek Görögország esetleg nem fog megfelelni, és ez akár a görög adósságállomány kényszerű átstrukturálását is eredményezheti. Ez utóbbi fejlemény bekövetkeztét nagy londoni befektetési és elemző házak szakértői szinte biztosra veszik.
A Capital Economics, a City egyik vezető befektetési és pénzügyi tanácsadó csoportja minapi elemzésében azt írta, hogy Görögország továbbra is "meglehetősen veszélyes állapotban van", és a görög adósságtörlesztés átstrukturálása "gyakorlatilag elkerülhetetlen". A ház szerint a fő kérdés valójában az, hogy az uniós döntéshozók korlátozni tudják-e majd a térség egészét fenyegető dominóhatást, ha Görögország törlesztésképtelenné válik.
Görögország adósosztályzatai mindhárom nagy hitelminősítőnél - Fitch Ratings, Moody´s Investors Service, Standard & Poor´s - a befektetésre ajánlott szint alatt, a "bóvli" kategóriában vannak.
Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre a hitelminősítők befektetési szint alatti osztályzatokat tartanak érvényben.
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision nemrégiben közölt 2010-es kockázati listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.
Közben aggodalmát fejezte ki az új ír kormány is, mert szerintük a 85 milliárdos mentőcsomag is kevés lesz a bizalom helyreállításához . még ha az új kabinet elkötelezett is a költségvetési célok tartása mellett.
Közben Brüsszelben is érzik, hogy az államadósságokkal kapcsolatos problémák akár tovább is gyűrűzhetnek. A hétvégén az adósságválság hathatós kezelésére alkalmas, átfogó politikai stratégia elfogadására szólította fel az uniós kormányokat Oli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa a közelgő uniós csúcsértekezletek kapcsán.
Hevesen bírálta a hitelminősítőket a görög kormány Hevesen bírálta a nagy nemzetközi hitelminősítőket a görög kormány hétfőn, miután a Moody´s bejelentette, hogy egyszerre három fokozattal, mélyen a befektetési szint alá rontja le az adósságválsággal küszködő euróövezeti tagország besorolását. Az athéni kormány szerint a Moody´s lépése "teljes mértékben indokolatlan", és "nem tükröz objektív és kiegyensúlyozott értékelést" a görög gazdaság valós kilátásairól. A jelenlegi helyzetben, amikor a világgazdaság még gyenge, a piacok pedig idegesek, "pusztító hatású, önbeteljesítő jóslatokká válhatnak" az ilyen döntések - áll a pénzügyminisztérium közleményében. A nemzetközi hitelminősítők nem tudták előre jelezni a világméretű pénzügyi válságot, most pedig egymással versengve próbálják helyreállítani megtépázott tekintélyüket. "Miután a 2008-as válsághoz vezető kockázatok feltárásában leszerepeltek, most egymásra licitálva igyekeznek jelezni az újabb veszélyeket, amelyek egy következő válsághoz vezethetnek" - véli a görög vezetés, amely szerint a Moody´s lépése is azt mutatja, hogy erősíteni kell az ellenőrzést a nemzetközi hitelminősítők felett. |
MTI, Privátbankár