Egész jó kritika a Fitch-től: Gyurcsány is kulcstényező
A magyar kormány jó úton indult el a költségvetési konszolidációval, ennek végigvitelét azonban még mindig sok kockázat terheli, hangzott el a Fitch Ratings konferenciáján. A hitelminősítő az egyik legszigorúbb kritikusa a magyar gazdaságnak, ezúttal azonban kevésbé borúlátó a jövőképük. Ha Gyurcsányt menesztenék, az a piac számára a kudarc jele lenne
A magyar kormány jó úton indult el a költségvetési konszolidációval, ennek végigvitelét azonban még mindig sok kockázat terheli, hangzott el a Fitch Ratings keddi londoni konferenciáján. A hitelminősítő az egyik legszigorúbb kritikusa a magyar gazdaságnak, ezúttal azonban kevésbé borúlátó a jövőképük. Ha Gyurcsányt menesztenék, az a piac számára a kudarc jele lenne
A legnagyobb európai hitelminősítő európai feltörekvő piaci szuverén adósminősítésekért felelős igazgatója, David Heslam a Fitch "Sovereign Hot Spots" című citybeli szakszemináriumán "ambiciózusnak" nevezte a magyar kormány által elkezdett deficitcsökkentő programot, amely nélkül szerinte a GDP-arányos magyar államháztartási hiány tavaly már a 12 százalék felé vette volna az irányt.
Heslam szerint a kormánynak "valószínűleg sikerült kordában tartania" a tavalyi hiányt. Hozzátette ugyanakkor: egyelőre csak "féken tartási gyakorlatról" van szó, a kihívás azonban több évre szól. A Fitch Ratings illetékes igazgatója a költségvetési terv kivitelezési kockázatai közé sorolta, hogy Magyarországon "nincs hiteles múltja" a tartós deficitcsökkentésnek, mivel "egyetlen modern kori magyar kormánynak sem sikerült két évnél hosszabb ideig tartó hiánycsökkentési programot végigvinnie".
Ráadásul a költségvetési hiány kiugrásai szorosan összefüggenek a választási ciklusokkal. Ennek illusztrálására Heslam a keddi citybeli konferencián 1998-ig visszamenő grafikont mutatott be, amelyből kitűnt: a GDP-arányos hiány már az 1998-as választási éven is meghaladta a 8 százalékot, 2002-ben 9 százalék volt, tavaly pedig megközelítette a 10 százalékot.
A Fitch Ratings térségi igazgatója kiemelte, hogy Magyarország volt az egyetlen szuverén adós a térségbeli új EU-tagállamok közül, amelynek adóskockázati besorolását a cég a csatlakozás óta rontotta (az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi, közepes befektetői "BBB plusz"-ra), és szintén az egyetlen a térségben, amelynek osztályzatára a Fitch (egyébként egyedüliként a nagy nemzetközi hitelminősítők közül) negatív kilátást tart érvényben.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár