A legnagyobb európai hitelminősítő európai feltörekvő piaci szuverén adósminősítésekért felelős igazgatója, David Heslam a Fitch "Sovereign Hot Spots" című citybeli szakszemináriumán "ambiciózusnak" nevezte a magyar kormány által elkezdett deficitcsökkentő programot, amely nélkül szerinte a GDP-arányos magyar államháztartási hiány tavaly már a 12 százalék felé vette volna az irányt.
Heslam szerint a kormánynak "valószínűleg sikerült kordában tartania" a tavalyi hiányt. Hozzátette ugyanakkor: egyelőre csak "féken tartási gyakorlatról" van szó, a kihívás azonban több évre szól. A Fitch Ratings illetékes igazgatója a költségvetési terv kivitelezési kockázatai közé sorolta, hogy Magyarországon "nincs hiteles múltja" a tartós deficitcsökkentésnek, mivel "egyetlen modern kori magyar kormánynak sem sikerült két évnél hosszabb ideig tartó hiánycsökkentési programot végigvinnie".
Ráadásul a költségvetési hiány kiugrásai szorosan összefüggenek a választási ciklusokkal. Ennek illusztrálására Heslam a keddi citybeli konferencián 1998-ig visszamenő grafikont mutatott be, amelyből kitűnt: a GDP-arányos hiány már az 1998-as választási éven is meghaladta a 8 százalékot, 2002-ben 9 százalék volt, tavaly pedig megközelítette a 10 százalékot.
Új szelek fújnak: Londonban már nem temetnek minket |
A cikk folytatásában: Gyurcsány, mint kockázati tényező - euróbevezetési céldátum - elszálló devizahitelek >>
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |