1p
Egész nap nem lehet kereskedni az OTP és az FHB papírjaival a BÉT-en, mivel a nap folyamán jelentős árfolyamhatással bíró hírek várhatóak
Egész nap nem lehet kereskedni az OTP és az FHB papírjaival a BÉT-en, mivel a nap folyamán jelentős árfolyamhatással bíró hírek várhatóak. Elemzők szerint az OTP jó esetben is 180-200 milliárdot bukhat a Fidesz-frakció javaslatán. A bécsi tőzsdén nem függesztették fel a magyarországi kitettséggel rendelkező bankpapírokat, ütik is őket keményen.

A lényeg
- Pénteken Lázár János és Szijjártó Péter bejelentette, a Fidesz-frakció a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetőségét ajánlaná fel a bajba jutott devizahitleseknek, ami közel 300 ezer hitelesnek jelenthet megoldást. Az árfolyamkülönbségből eredő veszteséget a bankokra terhelné a frakció.
- Orbán Viktor a frakció javaslatának napvilágra kerülése előtt két interjúban is jelezte, a bankoknak még nagyobb terhet kell vállalniuk az adósmentésből.
- A hétvégi kormányülésen vélhetően a kabinet is megtárgyalta a javaslatot. Hétfőn délután derül ki, hogy a kormány elfogadta-e azt végül.
- Az MNB szerint csak olyan javaslat fogadható el, mely nem veszélyezteti a bankszektor stabilitását, a Bankszövetség szerint egy ilyen döntésnek súlyos következményei lehetnek. Várják, hogy a kormány velük is egyeztessen (akárcsak a közel egy év után bejelentett otthonmentő csomag kapcsán).


13:30

A tőzsdei átlagot messze meghaladó mértékben gyengült hétfőn délelőtt a bécsi részvénypiacon a jelentős magyarországi kitettséggel rendelkező Erste Group és a Raiffeisenbank International (RBI) papírja.  A bécsi tőzsde ATX mutatója 4 százalékkal gyengült hétfőn délelőtt, az Erste Group részvénye viszont 6,5 százalékot, a RBI részvénye pedig 7,6 százalékot veszített értékéből.

Az APA osztrák hírügynökség a magyarországi devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésére vonatkozó javaslatnak tulajdonítja a gyengülést. Az osztrák bankok még nem kommentálták a javaslatot.

10:30

A BÉT közzétette az FHB és az OTP kereskedésének felfüggesztését indokló határozatokat. A vártnak megfelelően a bankpapírokkal azért nem kereskednek, mert a két kibocsátó arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy várhatóan a mai napon olyan információ válik publikussá, amely az FHB és az OTP részvények kereskedésére jelentős hatással bírhat - nyilván a miniszterelnök délutáni beszédéről van szó, amelyben további részletek derülhetnek ki a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségéről.

A BÉT határozata értelmében egész nap nem kereskednek sem az OTP, sem az FHB részvényeivel.

09:55

A Buda-Cash elemzői is utánaszámoltak, hogyan érintheti a legnagyobb hazai bankot, ha a Fidesz-frakció pénteki javaslata keresztülmegy a törvényhozáson. Az OTP legutóbbi kimutatásaiban a június 30-i árfolyamokon, azaz 217-es CHF és 266-os EUR árfolyamon vannak nyilvántartva a devizahitelek, összesen 1600-1650 milliárd forint értékben. Amennyiben a teljes állományt 180-as ill. 250-es árfolyamon törlesztenék, számításaik szerint mintegy 250 milliárd forintos leírásra kényszerülne az OTP. Ez részvényenként megközelítőleg 900 forint egyszeri veszteséget jelentene.

Az OTP teljes lakossági devizahitel állományának kb. a 3/4-e a jelzáloghitel, azaz "csak" kb. 1250-1300 milliárd forint. Ha erre az összegre vonatkoztatjuk az árfolyamrögzítést, az egyszeri veszteség kb. 180-200 milliárd forint lehet (ha mindenki törleszt), azaz részvényenként 650-700 forint.

Ez hangsúlyozottan egyszeri veszteség, ami elvileg nem kell, hogy egy az egyben beépüljön az árfolyamba. Más kérdés, hogy a tényleges veszteség mellett a befektetői bizalom (akár az egész ország irányába) is erőteljesen sérül egy ilyen lépéssel - hívják fel a figyelmet a Buda-Cash elemzői. Ez lényeges állami beavatkozás lenne a hitelszerződésekben, amit jogállamban csakis a hátrányosan érintett fél, a bankszektor beleegyezésével lehet megtenni.

09:15

A OTP és az FHB értékpapír kereskedése határozat alapján felfüggesztésre került - derül ki a tőzsde szűkszavú közleményéből. A háttérben a Fidesz-frakció pénteki bejelentése állhat: a fix árfolyamon történő végtörlesztés lehetősége már aznap padlóra küldte az OTP-t.


Az OTP részvények árfolyama és forgalma az elmúlt 6 hónapban
Forrás: BÉT

Zuhanás a nyitásban

Nem áll meg az esés hétfőn sem a Budapesti Értéktőzsdén: az OTP kiesésével a befektetők azt ütik, ami maradt. A Mol került elsősorban a célkeresztbe, az olajpapír negyed órával a nyitás után már 5 százalékos esésnél járt. A mínusz másfél százalékos nyitás után a BUX ennek köszönhetően tovább esett, fél 10-re már 2,5 százaléknál járt.

Pénteken több mint ezer pontot esett a BÉT részvényindexe, magas forgalom mellett, és egyetlen papír, a Csepel kivételével az összes részvény veszített értékéből.

Kuti Ákos, az Equlior Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint általában véve is negatív a hangulat a világ tőzsdéin. A hétvégén német politikusok részéről megjelent nyilatkozatok alapján úgy tűnik, egyre inkább tényként kezelik, hogy Görögország vagy csődbe megy, vagy kizárják az eurózónából. Emiatt tovább eshetnek a részvénypiacok és elsősorban a bankszektor lehet alulteljesítő - mondta az elemző. Hozzáfűzte, hogy az OTP ezen túlmenően eladási nyomás alatt lehet Orbán Viktor délutáni parlamenti beszéde előtt.

Orbánra is figyelnek a piacok

A miniszterelnök az euróválság hatásainak kivédését szolgáló akciótervet jelent be, és a várakozások szerint beszámol a vasárnapi kormányülés döntéseiről is, ezek között egyebek közt szerepelt a devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésének lehetősége - a mai bejelentés megmozgathatja a devizapiaci árfolyamokat is.

Európai indexek: semmi jóra ne számítsunk

A vezető nyugat-európai tőzsdeindexek hétfőn még a várakozásoknál is nagyobb mínuszban nyitottak. A londoni FTSE 100 2,32 százalékkal, a frankfurti DAX30 2,74 százalékkal, a párizsi CAC40 2,97 százalékkal esett néhány perccel a kereskedés kezdete után. Pénteken London 2,35 százalék eséssel, Frankfurt 4,04 százalék zuhanással, Párizs 3,60 százalék csökkenéssel zárt.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG