.jpg)
A demonstrációt, amely a szerb himnusszal kezdődött, elvben a belgrádi kormány és a parlamenti pártok szervezték, de meghirdetése után Boris Tadic elnöknek a kormánykoalíciót vezető Demokrata Pártja, az ugyancsak kormánypárt G17 Plus és a Liberális Demokrata Párt elhatárolta magát tőle.
Közben több száz, a dél-szerbiai Kursumlijából elindult szerb hatolt be Koszovóba, hogy ott tüntessen a volt szerb tartomány függetlenségének egyoldalú kikiáltása ellen - jelentette Fazekas László, az MTI tudósítója.
A szerb hadsereg egyenruháját viselő tartalékosok a Koszovó északkeleti részén lévő Merdare határállomásnál léptek koszovói területre. A koszovói rendőrség szögesdróttal zárta el ugyan az utat, ám kikerülték a kordont, kövekkel dobálták meg a koszovói rendőröket. Teherautógumik égtek, sűrű fekete füst szállt az ég felé.
Az ENSZ-békefenntartók, a KFOR katonái is kivonultak, újabb szögesdrótakadályt állítottak fel, a rendőröket pedig hátrébb vonták. A délután közepén a katonák, akikkel egy páncélozott járművet is a helyszínre küldtek, és a szerb tüntetők koszovói területen néztek farkasszemet egymással.
A mintegy háromszáz veterán helyszíni tudósítások szerint buszokkal érkezett Szerbia felől egy buldózer kíséretében, nyilvánvaló jeleként annak, hogy feldúlni készülnek a merdarei határátkelőt. A levegőben a KFOR egyik helikoptere körözött.
A koszovói ENSZ-közigazgatás egyik rendőri forrása szerint a tüntetők, akik annak idején behívott tartalékosokként vettek részt a szerb hadsereg 1998-99-es koszovói hadműveleteiben, előzőleg a 35 kilométerre fekvő Kursumlija városban gyülekeztek, s a szerb rendőrség nem tartóztatta őket fel a határ szerb oldalán.
"A még Koszovóban élő szerbek támogatására vagyunk itt. Azt üzenjük nekik, hogy nem hagyjuk elvenni Koszovót. Az utolsó leheletünkig harcolni fogunk" - hangoztatta a helyszínen a tüntetés egyik szervezője, Dejan Milosevic.
A koszovói szerbek egyik vezetője, Rada Trajkovic viszont a Koszovó ügyeiben illetékes belgrádi miniszter, Slobodan Samardzic leváltására szólította fel csütörtökön Vojislav kostunica miniszterelnököt, amiért Samardzic támogatásáról biztosította az erőszakos tüntetéseket.
"Északról érkező szerbek olyan helyzetbe sodortak más, Koszovóban élő szerbeket, hogy félteniük kell gyermekeik és a saját maguk életét" - idézte Trajkovic szavait a FoNet független szerb hírügynökség.
"Magyarország számára nem könnyű kérdés"
Budapest és Zágráb számára is nagyon fontos kérdés Koszovó függetlenségének elismerése, hiszen kiemelten érdekeltek vagyunk a régió hosszú távú stabilitásában - jelentette ki Göncz Kinga külügyminiszter, miután horvát partnerével, Gordan Jandrokoviccsal tárgyalt.
A horvát külügyminiszter kijelentette: figyelemmel kísérik a koszovói történéseket, de Horvátország Koszovót csak azután fogja elismerni, miután az Európai Unió tagállamainak nagyobbik része ezt megteszi.
Göncz Kinga kijelentette: egyértelmű, hogy a Szerbiával való szomszédság és az ott élő magyar kisebbség helyzete miatt Magyarország számára ez nem könnyű döntés. "Fontos, hogy megőrizzük a jó kapcsolatokat Szerbiával és az is, hogy Belgrád az európai integrációs utat válassza. Ennek megfelelően Magyarország nem ismeri el az elsők között Koszovó függetlenségét, ám "a következő néhány hétben ez biztosan meg fog történni".
Békére szólít a pápa Koszovóban
Olaszország és Észtország is elismeri Koszovót
Diákok az utcán: Nem adjuk Koszovót!
Koszovó: élelmiszerhiányt okoz a határzár
MTI