.jpg)
"Gratulálunk a kormánynak a deficit csökkentése terén elért fiskális eredményekhez" - mondta Orsalia Kalantzopoulos, a Világbank országigazgatója a konferenciát követő sajtótájékoztatón. A folyamat a jelentés szerint tovább erősíthető a nemzetgazdaság 15-25 százalékát elérő fekete-szürkegazdaság további fehérítésével.
Gordon Betcherman, a Világbank projektvezetője a tanulmányt ismertetve kiemelte: integrált megközelítést kell alkalmazni, jutalmazásra és büntetésre egyaránt szükség van. A kormány eddigi intézkedései jellemzően szigorító jellegűek voltak (ezek között említi a tanulmány az adó- és a munkaügyi ellenőrzés szabályainak szigorítását, a szankciók növelését). Ám nemcsak szankciókra, hanem pozitív ösztönzésre is szükség van, ami alapvetően a formális szektorban való foglalkoztatást, munkavállalást segítő szabályozást és ezt támogató adó- és járulékrendszert jelent.
A miniszterekről és a többi magas rangú tisztségviselőről általában korruptságot feltételeznek az emberek Bulgáriában, s ezek a feltételezések utóbb gyakorta hitelesnek is bizonyulnak. Az viszont a legritkább eset, hogy az ilyen gyanúba keveredő tisztségviselők levonják a megfelelő következtetéseket. Ezért keltett nagy feltűnést a minap az alvilági kapcsolatokkal gyanúsított Rumen Petkov belügyminiszter lemondása - írta elemzésében a Frankfurter Allgemeine Zeitung című tekintélyes német lap. |
A projektvezető kiemelte: az ösztönzés és a szankciók mellett legalább annyira fontos a társadalom alapos és pontos tájékoztatása, hogy az emberek megértsék, saját jövőjüket élik fel, ha a szürke- és feketegazdaságban dolgoznak. Lényeges az is, hogy ezeket az elemeket megfelelő időben és sorrendben alkalmazzák, összhangban a többi hatékonyságnövelő intézkedéssel - tette hozzá.
A Világbank országigazgatója elmondta: azt nem vizsgálták, hogy az adóamnesztia hogyan hatna a gazdaság kifehérítése szempontjából. Orsalia Kalantzopoulos szerint a nemzetközi tapasztalatok vegyesek, különösen a tekintetben, hogy az amnesztia után hogyan sikerül betartatni az adózásban a törvénykövető magatartást.
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a tájékoztatón hangsúlyozta: megteszik a gazdaság kifehérítéséhez szükséges további lépéseket, mert ez vezet tisztább, átláthatóbb viszonyokhoz, s teszi lehetővé, hogy az adók alacsonyabbak legyenek.
Úgy vélekedett, hogy az adóbevételek veszélyeztetése nélkül is van lehetőség az adórendszer átalakítására. Ha például a személyi jövedelemadózásban jelentős különbség van a munkából származó és az egyéb jövedelmek adóterhelése között, a szereplők megpróbálják nem munkából származónak feltüntetni a jövedelmüket. Ha olyan szabályokat tartunk fenn, amelyek alapján az emberek minimális jövedelemtöbblet esetén elveszítik az őket egyébként megillető - jövedelemhatárhoz kötött - szociális juttatásokat, akkor feketén szerzik meg a jövedelmet - mondta.
Minden lépés, ami kifehérít, ami eddig nem látott, következésképpen nem adóztatott jövedelmeket hoz a felszínre, talált pénz a költségvetés számára, olyan többlet, amit adócsökkentésre lehet felhasználni - hangsúlyozta a miniszter. Draskovics szerint nem szabad olyan sorrendet választani, ami csökkenti az adóbevételeket; meg kell tenni a kifehérítéshez szükséges lépéseket és az abból származó eredményekre támaszkodva lehet adócsökkentésben gondolkodni.
Halálra ítélnék az örökösödési adót a pártok
Gyurcsány felsorolta, mi mindent tettek
Ráérez az APEH, kit kell ellenőrizni
Bokros szerint csak a furkósbot és a mézesmadzag segít
Gyurcsány: el lehet felejteni az adóreformot!
Könyvet írt rólunk az OECD: mi lesz a sztori vége?
MTI