1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hitelességjavító célú volt az MNB kamatemelése, de a belső makrohelyzet jövőre már pénzügypolitikai enyhítést valószínűsít, áll az egyik vezető londoni befektetési ház elemzésében. Mások szerint ha a jelenlegi belpolitikai helyzet valóban koalíciós szakításba torkollik, akkor júniusig akár 10 százalékra is emelkedhet a jegybanki alapkamat.
Hitelességjavító célú volt az MNB kamatemelése, de a belső makrohelyzet jövőre már pénzügypolitikai enyhítést valószínűsít, áll az egyik vezető londoni befektetési ház csütörtökön kiadott térségi elemzésében. Mások szerint ha a jelenlegi belpolitikai helyzet valóban koalíciós szakításba torkollik, akkor júniusig akár 10 százalékra is emelkedhet a jegybanki alapkamat

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege által összeállított időszaki közép- és kelet-európai helyzetértékelések legutóbbi kiadása szerint az MNB hitelességének nem tett jót az inflációs célok ismétlődő túllépése. A ház szerint ezért a héten bejelentett fél százalékpontos kamatemelés - 8,00 százalékra - a forint alátámasztása mellett elsősorban hitelességjavító célú volt.

Mivel azonban a magyarországi kamatszint most már jelentősen a térségbeli társállamoké felett van, a forint kötött árfolyamsávját eltörölték, és a belső kereslet továbbra is "viszonylag gyenge", a JP Morgan londoni elemzői azzal számolnak, hogy 2009 első negyedében folytatódik a kamatcsökkentési ciklus.

Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint a piacok megértették az MNB üzenetét - részletek >>
Kopits György, az MNB Monetáris Tanácsának tagja éppen a csütörtöki Financial Timesban közölt levelében írta, hogy az euróövezeti jegybank is helyes módon járt el, amikor szigorító alapállást vett fel, ám a pénzügypolitikai szigorítás mellett még erősebb érvek szólnak a felzárkózó gazdaságokban, amelyekben a jegybankoknak - különösen az inflációkövető politikát folytatóknak - keményen kell dolgozniuk "a törékeny hitelesség felépítéséért vagy megtartásáért". Fokozott éberség szükséges az olyan országok jegybankjai esetében, mint Csehország vagy Magyarország, amelyekben a külföldi ársokkokhoz hazai ársokkok járulnak, áfa- és hatóságiár-kiigazítások miatt, írta Kopits György.

A kamatemelésről hozott hétfői döntés - és a koalíciós válság - előtt mindazonáltal a londoni elemzői közösség teljesen megosztott volt abban a kérdésben, hogy lesz-e szigorítás, és abban is, hogy a pénzügypolitika a későbbiekben egyáltalán merre veszi az irányt. A hétfőre adott előrejelzések változatlan kamatszint és agresszív kamatemelés között mozogtak, a távlati prognózisok között pedig 1,00 százalékpontos éven belüli kamatemelési jóslat és ugyanilyen mértékű kamatcsökkentési előrejelzés egyaránt forgalomban volt a Cityben.

A Merrill Lynch londoni befektetési részlegének elemzői például úgy fogalmaztak, hogy a kamatemelés "az utolsó dolog, amire a magyar gazdaságnak szüksége van", mivel a magyar gazdaság "nagy baja" a növekedés, nem az infláció. A BNP Paribas előzetes véleménye az volt, hogy az alapmutatókat tekintve "abszolút semmi indoka nincs" a pénzügypolitikai szigorításnak, a kamatemelés "egyenes út lenne a teljes körű recesszióhoz". A hét eleji kamatdöntés után mindazonáltal még az agresszív csökkentés mellett érvelő londoni elemzők is meredeken emelték kamatszint-előrejelzésüket.

A UBS bankcsoport londoni befektetési részlege például a Monetáris Tanács ülése után kiadott elemzésében azt írta: a megnövekedett globális bizonytalanság, valamint az inflációs várakozással és a bérekkel kapcsolatos, "kevésbé egyértelmű" magyarországi gazdasági jelzések miatt az MNB a korábban vártnál "lényegesen óvatosabb". A UBS londoni elemzői ezért az eddigi 5,75 százalékról 7,25 százalékra emelték a 2008 végére, és szintén 5,75 százalékról 6,25 százalékra a 2009 végére szóló kamatszint-előrejelzésüket.

Michal Dybula, a BNP Paribas közép-európai közgazdásza a kamatdöntés után az MTI-nek azt mondta: ha a jelenlegi belpolitikai helyzet valóban koalíciós szakításba torkollik, akkor júniusig akár 10 százalékra is emelkedhet a jegybanki alapkamat. Ha ugyanis a piac arra következtetésre jut, hogy a költségvetési kilátások zavarosabbá váltak, vagy lazultak a jelenlegi célokhoz képest, a piaci szereplők bizonyosan sokkal magasabb kockázati prémiumot fognak elvárni a magyar befektetési konstrukciók tartásáért.

A csütörtökön kiadott londoni JP Morgan-elemzés szerint a cég ugyan jelentősen, 1,9 százalékról 1,6 százalékra rontotta idei euróövezeti GDP-növekedési előrejelzését, ennek azonban várhatóan nem lesz érdemi hatása a közép-európai négy EU-gazdaságra érvényes növekedési előrejelzésre. A történelem tanúsága szerint ugyanis a közép-európai exportőrök jól teljesítenek viszonylag alacsony euróövezeti belső keresleti növekedési ütem idején is, és a Négyek növekedésére gyakorolt hatás nem lesz jelentős, hacsak az euróövezet nem süllyed recesszióba.

A JP Morgan londoni elemzői az országcsoportnak 5 százalékhoz közeli növekedést jósolnak 2008-ra és 2009-re egyaránt, a 2007-es 6 százalék után. Az átlagon belüli két végpont Magyarország és Szlovákia. A ház az előbbire jelenleg 2,0 százalékos idei és 2,8 százalékos jövő évi növekedési előrejelzést adott a tavalyi 1,3 százalék után, Szlovákia GDP-növekedése azonban az elemzés szerint a tavalyi 10,4 százalékról az idén 7,0, 2009-ben 5,5 százalékra esik vissza, de még mindig a legmagasabb lesz a térségben.

Pénztártörvény: az első pofon az SZDSZ-től
Nem ússzuk meg újabb válság nélkül az évet?
Nyoma sincs az ország felemelkedésének
Elszállt a 12 hónapos kincstárjegy hozama
Nyoma sincs az ország felemelkedésének
Azt hiszi, rossz a helyzet? Most jön a durva rész
Nyúlcipőt húztak a részvényalaposok
Kamatemelés és 3 százalékos inflációs cél

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG