.jpg)
Az elemző szerint továbbra is magas olajárral kell számolni, már csak azért is, mert az árat most nem a kereslet-kínálat befolyásolja alapvetően, hanem a politikai feszültségek és a gyenge dollár. A két olajcég részvényeit pedig alapvetően azért ajánlja a KBC vételre, mert üzemi eredményükben nagy részt tesz ki az olaj- és gázkitermelésből származó haszon, ami 100 dollár feletti hordónkénti ár esetében igen kedvező.
A Mol Nyrt. kapcsán is vásárlást ajánl a KBC, de esetében a piac elsősorban az nem üzemi eredményekre koncentrál, hanem arra, hogy lesz-e bármilyen szintű együttműködés, összeolvadás az OMV-vel. Egy másik befektetői szempont pedig az lehet, hogy a Molnak a nagyon fejlett, az európai élvonalba tartozó finomítóit tekintve már nincs olyan hatékonyság-növekedési potenciálja, mint egy kevésbé fejlett finomítóval rendelkező cégnek.
Tordai Péter szerint a régióban az egyik legsérülékenyebb ország Magyarország, mivel az olaj és gázigényének döntő többségét importálja. Az ország hosszabb távon is energiaimportőr marad, mert továbbra is jelentős gázimportőr lesz, s már az elektromos áram tekintetében is nettó importőr. Mindez negatív hatással van a forintra, a fizetési mérlegre és az inflációra. |
A másik ok, hogy a kínai és az indiai gazdaság növekedése továbbra is nagy: alapvetően meghatározza a világ kőolaj-keresletének alakulását, ami az idén elérheti a napi 87,8 millió hordót. Ez mintegy 2-2,5 millió hordóval több a tavalyi napi felhasználásnál. A kínálati oldal ezzel az idén még lépést tud tartani, de jövőre már nem biztos, aminek részben oka, hogy a meglévő mezőket "túlhajtották", s ezért a mai kitermelési szint nemigen tarható fenn hosszú távon.
Tordai Péter hozzátette: a nagy elemző cégek az amerikai gazdasági gondok ellenére még most sem csökkentették az ottani olajkeresletre vonatkozó előrejelzéseiket, illetve az idei olajárat. A harmadik ok a geopolitikai feszültség és a politikai bizonytalanság például Nigériát, a Közel-Keletet, illetve a kolumbiai és equadori határt illetően.
Az elemző elmondta: napjainkban, az idei évre vonatkozóan átlagosan 82,4 dollár hordónkénti árat valószínűsít a piac, de ezt valószínűleg módosítani kell felfelé. A januári és februári átlagárak alapján sokkal inkább a 100 dollárhoz lesz közelebb az átlagár, semmint 80 dollárhoz. Az árra hat az is, hogy időközben csökkentek a kitermelői szabad kapacitások is, mintegy 10 millió hordóról 1-3 millió hordóra.
Minden napra egy rekord: 104 dollár felett az olaj
Sok benzin van tartalékon
Nyilatkozatháború Bush és az OPEC között
Négyszámjegyű aranyár?
Biopofon az olajnak: átprogramozhatjuk az agyunkat
MTI