1p
2015-re a BRICS-országok adhatják a világ GDP-jének egyharmadát, így még a mostaninál is lényegesen nagyobb hatalmat gyakorolhatnak majd a világ gazdasága felett
Kínai elemzői előrejelzések szerint 2015-re a BRICS-országok egyharmadát adják majd a világ GDP-jének. A csoport társadalmi-gazdasági fejlődéséről minap kiadott jelentése szerint a következő 15 év stabil és viszonylag gyors növekedéssel jellemezhető időszaka lesz az öt feltörekvő gazdaságnak. Ennek feltétele a nagy fejlett országok gazdaságainak szilárd növekedése is.

A nemzetközi pénzügyi rendszer reformjáról, a nyersanyagárak ingadozásáról, az éghajlatváltozásról, a fenntartható fejlődésről, a feltörekvő gazdaságok nagyobb térnyerésének szükségességéről folytatnak megbeszéléseket a dél-kínai Szanja (Sanya) városban a BRICS-országok vezetői csütörtökön.

A kínai, a brazil, az orosz elnök, az indiai miniszterelnök és a dél-afrikai elnök harmadik csúcstalálkozóját "a bizalom, a szolidaritás és az együttműködés" jegyében tartják, zárt ülésüket követően közös nyilatkozatot adnak ki.

Az öt ország, Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika a világ területének körülbelül 30 százalékát alkotja, lakosságának 42 százalékát adja és bruttó hazai termékük (GDP) összességében a globális GDP 18 százaléka. Éves kereskedelmi forgalmuk értéke 15 százalékát tette ki tavaly a világ teljes forgalmának. A BRICS 2009-ben alakult Oroszországban, Dél-Afrika 2010 decemberében csatlakozott a csoporthoz. Tavaly Brazíliában tartották csúcstalálkozójukat.

A fejlődő országok folytatódó felemelkedése meghatározó változást hoz majd a globális gazdaságban, a világpolitikai életben és hosszú távon lesz hatással a világra - írta a BRICS-csúcshoz kapcsolódóan megjelentetett cikkében a Csinghua (Tsinghua) Egyetem amerikai-kínai kapcsolatokkal foglalkozó vezető kutatója, Tao Ven-csao (Tao Wenzhao).

Együtt harcolnának a fenntartható fejlődésért és a világbékéért

A Nyugat által meghatározott nemzetközi politikai és gazdasági rendszerben a globális vagyon és a hatalom hosszú ideje egyenlőtlenül kerül elosztásra a fejlett és a fejlődő országok között - véli a szerző, megjegyezve, hogy a 2008. évi pénzügyi válság kitörése óta ezen a téren némi változás tapasztalható.

Tao kiemeli: a fejlődő országok hamar túljutottak a válság okozta nehézségeken és gazdaságaikat gyors fejlődési pályára állították. A Nemzetköz Valutaalap (IMF) becslése szerint a feltörekvő országok gazdaságai 2010-ben 7,1 százalékkal bővültek, 2011-ben a várható növekedés mértéke 6,4 százalék.

Brazília és Kína egymásra kacsintott
A feltörekvők eredményeinek köszönhetően az arányok a világgazdaságban változnak, a javuló egyensúlyi helyzet jelei mutatkoznak. Míg két évtizede a G7 ipari országok több mint 70 százalékát adták a világgazdaság teljesítményének, addig ma ez az arány 50 százalék. A G7-ek 2009-ben történt G20-ra váltása ugyancsak azt jelzi, hogy a fejlettek felismerték: a globális kérdések hatékonyabb kezeléséhez megkerülhetetlenek a fejlődők - állítja Tao. Ebbe a folyamatba illeszti azt is, hogy az IMF és a Világbank bővítette a feltörekvő gazdaságok képviseletét, a döntéshozatalban nagyobb beleszólást enged a számukra.

A feltörekvő országok felemelkedése vélhetően egy igazságosabb és méltányosabb nemzetközi politikai és gazdasági rend megvalósulását segíti elő - írja a kínai kutató, aki megjegyzi, hogy a globalizációnak aggodalomra okot adó hatásai is vannak, amelyek növelik a szegény és a gazdag országok közötti különbséget.

Dilma Rousseff brazil elnök Pekingben ugyancsak ezeket a gondolatokat erősítette, amikor találkozóján a kínai elnökkel azt hangsúlyozta, hogy a két országnak más fejlődő államokkal közösen erőfeszítéseket kell tennie a multilateralizmus és a fenntartható fejlődés elősegítése érdekében, a világ békéjének védelmében, az igazságosságra és az egyenlőségre alapuló világrend létrehozásáért. Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államelnök maga is a politikai és gazdasági világrend olyan irányú megváltoztatását szorgalmazta, amely előnyös a fejlődő országoknak.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG