.jpg)
Nagy hangsúly kap a partnerségépítés, amelynek célja, hogy az érintett civil szervezetek, szakmai és önkormányzati érdekképviseletek, akadémiai és egyetemi intézmények, továbbá az érintett kormányzati szervezetek és hatóságok részt vegyenek a stratégia kialakításában. A társadalmi részvételt a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTSZ) szervezi.
A közlemény rámutat arra, hogy az éghajlat jövőjét nem egyedül a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia alakítja. Az összes szakpolitikának kell úgy együttműködnie, hogy megoldást adjanak a környezeti gondokra. A stratégia gazdasági és társadalmi vonásai is kényesek.
A Magyar Természetvédők Szövetsége korábban kifejtett véleménye szerint a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia nem nyújt valódi megoldást az éghajlatváltozás problémáira. Egy hatékony éghajlatvédelmi stratégiában a jövőben tervezett intézkedéseknek az éghajlatváltozás okaira kell irányulniuk, nem lehet csupán csővégi megoldásokat, technikai válaszokat keresni.
A zöldek szerint a stratégia inkább csak a fő kibocsátó termelési és szolgáltatási szektorokkal foglalkozik, környezeti szempontú modernizációjukban hisz, és azokat sajnálatosan elkülönülten kezeli. A stratégiában felvázolt alacsony széntartalmú gazdasághoz sincsenek megfelelő eszközök rendelve. A civilek szerint környezeti szempontból elfogadhatatlan, hogy a stratégia tudomásul veszi az energiafelhasználás növekedését, és hogy ennek kiszolgálására újabb energiatermelő kapacitásokat terveznek.
Az MTSZ szerint a járható út az energiafelhasználás csökkentése, a meglévő kapacitások helyettesítése, amelyeknek alternatív tüzelőanyagokat, az előzőnél nagyobb termelési, elosztási és felhasználási hatékonyságot kell alkalmazniuk.
Merkel: A fejlődők sem dőlhetnek hátra
Klímaváltozás és politika: elnéző baloldal
Bushnak leesett, hogy tenni kell valamit?
MTI