A hírportál egy kedd délutáni nemzetgazdasági minisztériumi háttérbeszélgetésre hivatkozva azt írta: több új és az eddigiekhez képest részletesebb információt sikerült megtudnia a tervről Kármán András államtitkártól. Az egyes intézkedések mindegyikéről még nincs döntés, de a kormány már több körben tárgyalta azokat, ezért biztosra vehető, hogy a program összességében végül ezekből a lépésekből fog állni - írta a lap.
A Portfolio.hu beszámol arról, hogy bár a bankadó a tervezési horizonton nem fut ki a jelenlegi tervek szerint, a többi válságadónál viszont 2013-tól azok teljes megszűnésével számolnak.
Az államadósság-csökkentő alap befizetésének másik lába a 100 milliárd forintos e-úthasználati díj és a társasági adó eredetileg 2013-tól tervezett csökkentésének elhalasztásából származó 120 milliárd forint. Autópálya-matricából jelenleg 47 milliárd forint folyik be a költségvetésbe, és a kormány ezt akarja 100 milliárd forintra felemelni.
Fizethetünk majd a főutak használatáért is?
Lázár: ez nem megszorítás A Fidesz-KDNP-frakciószövetség kiáll a Széll Kálmán Terv mellett, és a megvalósításával kapcsolatos törvényjavaslatokat maximálisan támogatni fogja az Országgyűlésben - közölte a Fidesz frakcióvezetője. Lázár János szerdai budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: megszorításokat nem támogatnak, igazságos lépéseket viszont ki fognak kényszeríteni. A politikus szerint azt nem lehet megszorításnak nevezni, ha "megkérdezzük azt, hogy egy negyvenéves rendőr miért kap 200 ezer forint nyugdíjat". Lázár János hozzátette, a Széll Kálmán Tervvel összefüggésben a frakció is kezdeményez majd társadalmi egyeztetést érintett szervezetekkel. |
A Portfolio.hu azt írta a munkaerőpiacot érintő intézkedésekkel kapcsolatban, hogy a kormány ki akarja váltani az aktív és szakképzési munkaerőpiaci eszközöket uniós forrásokkal. Az intézkedések között szerepel még a több jogcímen igénybe vehető szociális transzferek összegének maximalizálása és a családtámogatási ellátások szintjének nominális rögzítése is.
Nyugdíjemelés: csak az infláció számít majd?
A nyugdíjrendszer átalakítása során az inflációhoz kötött indexálást általánosítaná a kabinet, vagyis figyelmen kívül hagyja a gazdasági növekedés szempontját a nyugdíjak rendszeres emelésénél. A Portfolio.hu szerint a teljes korkedvezményes listát felülvizsgálná a kormány és a jogosultak számát a felére csökkentené. Továbbá a nyugellátás kedvezményeinek megszüntetését kívánják elérni a fegyveres testületeknél.
Honnan lesz pénz a MÁV-ra?
A gazdasági hírportál szerint a kormány költséghatékonyságot szeretne elérni a MÁV-nál, az összes utazási kedvezményt (kivéve az időskorúak kedvezménye) felülvizsgálnák, és a kedvezmények nyújtása a jövőben inkább üzleti alapon történhet meg. A kormány azzal is számol, hogy a MÁV esetében kamatmegtakarítás jelentkezik annak következtében, hogy a kormány átvállalja a társaság adósságát (hasonló megállapodás született a kormány és a főváros között a BKV adósságáról is). A cég adósságát akkor vállalja át a kormány, ha a MÁV rendelkezik kidolgozott üzletstratégiával. A MÁV 300 milliárd forintos adósságának átvállalása a nyugdíjvagyon terhére valósulna meg.
Elvonások - vagy a felesleges kapacitások megszüntetése?
A felsőoktatásban a kiüresedett kapacitásokat is felszámolná a kabinet. Az sem zárható ki a tervezett megtakarítási összegek láttán, hogy a jövőben valamelyest összességében csökken az államilag támogatott létszám - írta a Portfolio.hu.
A lap szerint a gyógyszerkasszát érintő intézkedések keretében kidolgozzák a nemzetközi referenciaárazást, nyomon követik a nagy értékű terápiák eredményességét, valamint felülvizsgálják a biotechnológiai terápiák eljárásrendjét.
Portfolio.hu, Privátbankár, MTI