Egyszer fent, most éppen lent: gyengült a forint
Gyengült a forint szerdán a bankközi devizapiacon Budapesten. Délután negyed ötkor 241,60/70 forint volt az euró árfolyama a reggeli 240,50/60 és a keddi 240,20/30 forint után.
A kereskedők elmondták, hogy a gyengülés délben kezdődött, és a feltörekvő devizák mindegyikét érintette. A forgalom ugyanakkor nem volt kiemelkedő, egyelőre nem lehet megállapítani, hogy ez csak "hirtelen meglódulás" vagy karakterisztikus irányzat kezdete volt. Elemzők korábban arról beszéltek, hogy a 241,30/40 forintos euróárfolyam olyan küszöbérték lehet, amelynek áttörése a forint további gyengülését indítja el. Arra ugyanakkor nem számítanak, hogy jelentős árfolyamváltozás következhetne be, a 240 és 245 forint közötti sávból való kilépést nem tartják valószínűnek.
Az euró/dollár árfolyam a nemzetközi piacokon megragadt az 1,47 körüli értékeken. Ennek következtében a forint a dollárral szemben is gyengült, az amerikai deviza árfolyama 164,60/80 volt, a keddi 163,35/45 és a reggeli 163,80/90 után.
A bankközi forintpiacon a megváltozott likviditási helyzet miatt már 7,50 százalékra szorult - és a tartalékolási periódus végéig szinte bizonyosan ott is marad - az overnight kamat. A sok szabad pénz egyik eredménye a rendkívül kicsiny piaci érdeklődés is. Szinte csak a rendkívül széles dollár-kamatrés ösztönöz üzletkötésekre. A kereskedők szerint a nem ritkán 0,75-1,00 százalékpontos eltérés a vételi és ajánlati kamatok között egyáltalán nem megnyugtató: ez annak a jele, hogy a világ hitelpiaca még egyáltalán nem nyugodott meg; a bizalomhiány, a hitelszűke pedig közép- és hosszú távon romboló hatású lehet.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI