16:00
Az egyébként is rendkívül peszimista hangulatot Európában tovább rontotta az amerikai tőzsdenyitás: jelentős mínuszban kezdtek az indexek New Yorkban. Az S&P 1,6 százalékot, a Dow 2 százalékot, a Nasdaq 2,7 százalékot dobott el a nyitásban, a veszteségek a kereskedés első félórájában tovább híztak.
Budapesten sem múlt el nyom nélkül az amerikai nyitás: az OTP fokozta a nap közben jellemző rossz teljesítményét, és egészen 10 százalékos esésig, valamint az ezzel automatikusan járó 5 perces felfüggesztésig jutott a bankpapír árfolyama. A kereskedés újraindulása után tovább csökkent az árfolyam, az OTP-t már 3000 forint alatt is meg lehetett kapni délután 4 óra után
15:00
Masszív mínuszokat halmoztak fel délutánra a vezető európai tőzsdék: londonban a FTSE-100 5 százalékos mínuszban állt 15 órakor, a frankfurti DAX 4,6 százalékot veszített, a párizsi CAC 40 5,2 százalékkal áll a tegnapi záróértéke alatt.
Budapesten a BUX 4,5 százalékos mínuszban állt délután 3 óra előtt, az esést a bluechipek közül az OTP vezeti. A bankpapír közel 7 százalékot veszített értékéből, a MOL 4,6 százalékos mínusznál járt ekkor, a Richter 3,7 százalékot veszített, a Magyar Telekom 2 százalékot.
A devizapiacon a reggeli erős kilengések után 293 forint környékén mozgott az euró árfolyama, valamivel alacsonyabban a hajnali 294 forintos szinteknél.
09:55
A Raiffeisen elemzői szerint negatív meglepetéssel szolgált a tegnap este végződő kétnapos Fed-ülés. Az "Operation Twist" keretében ugyan a várakozásoknak megfelelően lép, a mérlegen lévő állampapírok átlagos futamidejét kitolja azzal, hogy 400 milliárd dollár értékű rövid papírt ad el ugyanennyi hosszú papírért. Az amerikai jegybankárok azonban meglepően borúsan látják a jövőt, kommentárjukban "szignifikáns" valószínűséget adnak az újabb recessziónak, ezért "további eszközökről is tárgyaltak". Mindemellett pedig újra vásárolni fog a jelzálogkötvényekből a Fed, a lejáró eszközökből származó pénzt eddig állampapírokba fektette a bank, mostantól ismét a többségében Fannie Mae és Freddie Mac papírokból álló piacról vásárol. A tagok közül hárman most is konzekvensen az intézkedések ellen szavaztak.
A borús képet adó Fed kommentár, és az amerikai bankokat leminősítő Moody´s rátett még egy-egy lapáttal a kockázatkerülésre, ami az eurózóna problémái miatt amúgy is magas volt. Az olasz CDS már 500 bázispont felett jár, és az olasz állampapírok vételi és eladási ára közötti különbség is jelentősen kiszélesedett, ami piaci likviditási zavarokat jelez.
A tőkepiacok ennek megfelelően kellő borúlátással indultak neki a csütörtöki napnak, meredeken zuhantak a vezető európai tőzsdék indexei és a budapesti BUX is a nyitásban.
A DAX 3,2 százalékos, a FTSE index 2,7 százalékos, a CAC-40 2,79 százalékos mínuszban állt a kereskedés kezdetén, a BUX 404 pontos, 2,5 százalékos csökkenéssel indította a napot.
A Fed bejelentései után nagyot erősödött a dollár; az EUR/USD tegnap az elmúlt 7 hónap legalacsonyabb szintjén zárt. Csütörtök délelőtt fél 10-kor 1,35 környékén állt az árfolyam.
A forint is nagyot gyengült reggel, egyre közelebb kerül az euró árfolyama a 300 forinthoz a tovább erősödő piaci pesszimizmus hatására. Az európai gazdasági lassulás nyomán a régió megítélése továbbra is kedvezőtlen, a
hazai gazdaságpolitikai intézkedések és bizonytalanság pedig rontja a magyar eszközök megítélését - írják a Raiffeisen elemzői.
Reggel egészen 296 forintig emelkedett az euró árfolyama a bankközi devizapiacon, a svájci frankot 241 forint fölött jegyezték, kora délelőtt aztán hirtelen visszarántották az euróárfolyamot 293 alá: a volatilitás nagy, jelentős mozgásokra számítanak a nap folyamán az elemzők
Privátbankár
Privátbankár