Ennek mértékére például jellemző, hogy a moszkvai tőzsde Micex részvényindexe csütörtökön 6 százalékot is esett, amivel a hét eleje óta elszenvedett veszteségét 11 százalékosra növelte. Az ismertebb RTS index "csak" 4,4 százalékot esett csütörtökön a nap vége felé.
A kereskedés végére valamelyest mérséklődtek a veszteségek, nem utolsó sorban a Wall Street mérséklődő veszteségének hatására.
Ennek tudható be, hogy London FTSE-100 részvényindexe ugyan ismét esett, de ennek mértéke 0,9 százalék volt. Nap közben ennél nagyobb veszteségben állt. A veszteség egyik oka az Aviva biztosítói papír 4,65 százalékos árfolyamesése. Más részvények árfolyami vesztesége ennél jóval szerényebb maradt, fél és két százalék között alakult jellemzően és voltak nyertesei is a napnak, kiváltképp a Sainsbury áruházlánc (+2,2 százalék), de például a Boots drogérialánc, a Gallaher dohánykonszern, a Next kiskereskedelmi vállalat részvényeinek árfolyama is emelkedett.
Párizs tőzsdéjének vezető indexe, a CAC-40 is beérte egy erős egy százalékos süllyedéssel, s itt is elsősorban egy jelentős papír, az EADS repülőgépipari konszern részvényének 5 százalékos árfolyamesése volt sokban ludas ezért a negatív teljesítményért. Más részről 6,7 százalékkal drágult a Lagardere médiarészvény.
Csütörtökön más nagyobb nyugat-európai piacoknak sem ment jobban: például a madridi tőzsde IBEX részvényindexe 1,3 százalékos veszteséggel fejezte be a napot, a bécsi ATX 0,74 százalékot süllyedt.
Frankfurt tőzsdéjének DAX-30 vezető részvényindexe ez alkalommal 1,12 százalékot esett zárásra, kosarában néhány árfolyamnyertes részvénnyel(SAP: +3,8 százalék, Lufthansa: +1,27 százalék, továbbá a DT Börse és a ThyssenKrupp). A nap vesztese a Deutsche Telekom lett, részvénye, miután a távközlési vállalat veszteséget jelzett eredményében, végül 3,83 százalékot veszett árából. A Bayer 2,9 százalékkal lett olcsóbb.
Ismét csökkenéssel kezdett a New York-i tőzsde
Az OTP részvények ára 30,9 milliárd forintos forgalom mellett 1,09 százalékkal csökkent. A Mol árfolyama 1 százalékkal esett, forgalma 13 milliárd forint volt. A Richter 0,53 százalékkal gyengült, forgalma meghaladta a 3,6 milliárd forintot. Szektortársa, az Egis záráskor 1,25 százalékkal állt a szerdai záróár alatt. A Magyar Telekom árfolyama 2,2 milliárd forintos forgalomban 0,21 százalékkal nőtt. |
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője a nemzetközi tőkepiacokról érkező kedvezőtlen hatással magyarázta, hogy a nap első felében emelkedő árfolyamok délután csökkenésbe csaptak át.
A New York-i tőzsde jelentősen esett a délután közzétett amerikai makrogazdasági mutatók miatt. A kedvezőtlen nemzetközi hatások alól a pesti börze sem tudta kivonni magát, irányt kereső, ötletszerű, rövid távú mozgásokra alapozott üzletelés folyt a szakember szerint.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei! |
Továbbra is ideges a piac: jön a 258-as euró?
Mérséklődött a forint és a BUX vesztesége
Végigsöpört a pánik a piacokon - szeptember 11. óta nem volt ilyen