1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdaság romló növekedési kilátásai komoly kihívások elé állíthatják a felzárkózó Európa tőkeszomjas gazdaságait, különösen a nagy egyensúlyhiányokkal küszködőket, mint például Izland és a balti köztársaságok - áll a Standard & Poor"s elemzésében, amely Magyarországot a vizsgált országcsoport érzékenyebb tagjai közé sorolta.
Az amerikai és a világgazdaság romló növekedési kilátásai komoly kihívások elé állíthatják a felzárkózó Európa tőkeszomjas gazdaságait, különösen a nagy egyensúlyhiányokkal küszködőket, mint például Izland és a balti köztársaságok, mert elapadhatnak a külső tőkeforrások - áll a Standard & Poor"s szerdán Londonban kiadott elemzésében, amely Magyarországot a vizsgált országcsoport érzékenyebb tagjai közé sorolta. Izlandra ugyanaznap a Moody"s negatív kilátást adott.

A Standard & Poor´s több kritérium alapján "ciklikus érzékenységi indexet" dolgozott ki a tágabb értelemben vett Kelet-Európa 18 szuverén adósára, annak megvizsgálása végett, hogy a felmérésbe bevont országokat milyen mértékben sújthatja egy esetleges elhúzódó amerikai és globális gazdasági/hitelpiaci visszaesés.

Az S&P az elemzésben megállapítja, hogy a négy nagy globális felzárkózó térség - Kelet-Európa, Latin-Amerika, Ázsia, Afrika/Közel-Kelet - közül a kelet-európai volt az egyetlen, amelynek összesített folyó fizetési mérlege tavaly hiánnyal zárt, csaknem 50 milliárd dollárnyival. A hitelminősítő szerint ez az idén valószínűleg megkétszereződik.

A tavalyi deficitet még túlfinanszírozta a bőséges külső tőkebeáramlás, azonban egy hosszas amerikai megtorpanás visszájára fordíthatja az eddig ellenállónak bizonyuló kockázatvállalási hajlamot. Ennek következtében a magas külső bruttó finanszírozási igényű, illetve a kormánykötvény-piac nem rezidens befektetőinek jelenlétére erősen rászoruló országok - különösen Magyarország és Törökország - jegybankjai pénzügypolitikai szigorításra kényszerülhetnek, azzal együtt is, hogy a belső kereslet gyengülése miatt inkább enyhítésre hajlanának, áll a Standard & Poor´s londoni elemzésében.

Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter azt mondta, hogy az Egyesült Államok gazdasága, ha csökkent ütemben is, de folytatja a növekedést 2008-ban. Paulson úgy fogalmazott, "az amerikai gazdaság a jelentős ingatlanpiaci kiigazítás, a magas energiaárak és a tőkepiaci nyugtalanság együttes hatásának következtében észrevehetően lelassult". Kifejtette ugyanakkor, hogy a gazdaság hosszú távú alapjai szilárdak, és meggyőződése szerint a növekedés idén folytatódik, jóllehet, nem olyan gyors ütemben, mint a korábbi években.
Az S&P szerint az amerikai recesszió hatásai nem az amerikai kereslet csökkenése révén nyilvánulnának meg Kelet-Európában, mivel a térség amerikai exportja a teljes kivitelhez mérve jóval 4 százalék alatt van; Magyarország esetében 1,1 százalék, miközben a magyar exportérték a GDP-érték 82,3 százalékának felel meg. A Kelet-Európára gyakorolt hatás elsősorban a hitel megdrágulásának és a tőkeáramlások apadásának formájában jelentkezhet - áll az elemzésben.

A Standard & Poor´s által kidolgozott "érzékenységi index" 18-as mezőnyében Magyarország a hatodik helyen, vagyis még éppen a legérzékenyebb felső harmadban van, Lettország, Izland, Észtország, Kazahsztán és Grúzia mögött.

A mutató alkotóelemei között különös súllyal figyelembe vett nem rezidens kormánykötvény-befektetői arány részindexe Magyarország esetében a legnagyobb, Törökországé a második legnagyobb.

A kimutatás szerint a vizsgált országcsoporton belül Magyarország az egyetlen, ahol a helyi valutában kiadott szuverén kötvényadósságban és/vagy a helyi részvénypiacon 25 százalékosnál nagyobb a külföldi befektetők aránya.

Az elemzés szerint Magyarország "igen kirívó eset", helyezése tükrözi az ország gazdasági növekedésének magas exportfüggőségét, valamit a viszonylag magas, 1,30-as hitel-betét rátát. A kinnlevőség-betétállomány hányados Magyarországon haladja meg egyedüliként az 1-et a közép-európai négyek körében.

A nem rezidens befektetők forintadósság-piaci nagy aránya is emelte a Magyarországra megállapított érzékenységi mutatót, mivel ez jelzi a viszonylagos rászorultságot a "forró" portfólió-beáramlásokra az egyébként fokozatosan csökkenő költségvetési deficit finanszírozásában - áll az elemzésben.

A hitelminősítő megállapítja: jóllehet a magyar folyómérleg-hiány az idén is csökkenni fog, a tévedések és kihagyások egyenlegének deficitje továbbra is "szokatlanul magas", és hozzájárul a magasabb külső finanszírozási igényhez, ami szintén növelte Magyarország érzékenységi indexét.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody´s Investors Service éppen szerdán jelentette be, hogy leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta Izland egyébként "Aaa" szintű, vagyis a lehető legmagasabb szuverén besorolásának kilátását, miután a legnagyobb izlandi bankok pénzügyerő-osztályzatát a minap "C mínusz"-ra minősítette vissza.

Jóllehet Izland továbbra is igen hitelképes, fejlett gazdaság, egyetlen "Aaa" besorolású szuverén adós banki pénzügyierő-osztályzata sem alacsonyabb "C"-nél - áll a Moody´s indoklásában.

Izland érzékenységét a Standard & Poor´s is kiemelte
elemzésében - az ország a második helyen áll az érzékenységi indextáblázaton -, főleg a nagyon magas folyómérleg-hiányra és az izlandi bankrendszer nagybani pénzpiaci finanszírozási függőségére hivatkozva.

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint az izlandi makrohelyzet megingása már korábban is elindított olyan piaci hangulatromlást, amely az európai felzárkózó térségre, benne Magyarországra is érezhetően hatott.

Magasan elsőrendű szintre emelte a Fitch Csehországot
Válság-totó: 10 éven múlt, hogy megússzuk ennyivel
Európa nem tudja elkerülni a lassulást
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG