A Merrill Lynch, amely havonta teszi közzé pénzügypolitikai figyelőjét a négy legnagyobb közép-európai EU-gazdaságról, az áprilisi monitorban azt írta: a jelenlegi restriktív kamatpolitikai klíma "a (túl) erős árfolyamból" ered, amelyet a "fenntarthatatlanul magas" - az inflációs várakozások kezelésére "átmenetileg megemelt"
- kamatszint hajt.
A visszatekintő harmonizált fogyasztói árindexre vetítve a reálkamatszint a múlt hónapban negatív volt, mínusz 1 százalékkal, ez azonban megtévesztő, mert a költségvetési konszolidációval összefüggő ármegugrást tükrözte. Az előrejelzett harmonizált fogyasztói árindexhez mérve a reálkamatszint csaknem 1
százalékponttal magasabb az 1998-2006-os időszak 3,4 százalékos középértékénél, áll a Merrill Lynch pénteki londoni elemzésében, amely szerint a közép-európai négyek közül - Szlovákia után - Magyarországon a legnagyobb a monetáris szigor.
Az MTI által az áprilisi kamatdöntési esélyekről éppen előző nap kérdezett londoni feltörekvő piaci elemzők zöme szintén nem várt még kamatcsökkentést az MNB Monetáris Tanácsának jövő heti ülésétől. A megkérdezett kilenc nagy citybeli befektetési bank - UBS, Crédit Suisse, BNP Paribas, Deutsche Bank, Barclays Capital, JP Morgan, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort - elemzői közül nyolc egyöntetűen változatlan kamatot jósolt hétfőre, azzal, hogy a következő néhány hónapra várják a kamatcsökkentési ciklus beindulását. |
A Merrill Lynch szerint "van egy csekély esély" arra, hogy az MNB már áprilisban - vagyis hétfőn - kamatot csökkent, a cég azonban ezt nagyobb valószínűséggel májusra vagy júniusra várja, amikor már kint lesz az új inflációs jelentés.
A Merrill Lynch pénteki elemzésében szereplő, 2008 közepéig szóló 1,75 százalékos kamatcsökkentési előrejelzés az eddigi legnagyobb mértékű a vezető citybeli házak prognózisai között. A legmeredekebb csökkentési előrejelzés eddig a JP Morgané volt; e cég alapeseti forgatókönyve az, hogy a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed, bár a ház - minap kiadott Magyarország-jelentése szerint - egyre növekvő esélyt lát arra, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri.
Májusra várják a kamatcsökkentést elemzők
Nem hétfőre várják a kamatcsökkentést elemzők
Forint-torna: miértek, vesztesek és nyertesek
MTI