Elismertük Koszovót
"A kormánydöntés megszületett, ez a mai napon a határozatok tárában meg fog jelenni. Az államelismerésről - amelyről a kormány döntött - még a mai napon diplomáciai jegyzékben tájékoztatjuk Szerbia külügyminisztériumát és a koszovói államot is" - mondta Horváthné Fekszi Márta a kabinet ülése után tartott sajtótájékoztatón.
A kormány Koszovó elismerésével párhuzamosan felkérte a külügyminisztert, hogy tegyen előterjesztést az államfőnek a diplomáciai kapcsolatok felvételéről az új független állammal. A köztársasági elnök várhatóan egy-két napon belül dönthet a diplomáciai kapcsolatok felvételéről - húzta alá.
A tervek szerint a Pristinában - az ENSZ koszovói missziója alatt - már ma is működő diplomáciai misszió alakul majd át magyar nagykövetséggé - mondta az államtitkár.
A szerb kormány abban érdekelt, hogy ne érje atrocitás a vajdasági magyarságot az elismerés miatt. Magyarországnak és Szerbiának is kiemelt figyelmet kell fordítani a területükön élő kisebbségekre - mondta az államtitkár. A Magyar Külügyminisztérium felhívta a szerb hatóságok figyelmét arra, hogy fokozott figyelmet és védelmet biztosítsanak a vajdasági magyarságnak - tette hozzá.
Az államtitkár nem tartja kizártnak, hogy a kétoldalú kapcsolatok intenzitása átmenetileg csökkeni fog. Horváthné Fekszi Márta ezt arra reagálva mondta, hogy a szerb külügyminiszter szerdán kijelentette: nem számíthatnak jó kapcsolatokra Szerbiával azok az országok, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét
A magyar kormány a döntés meghozatala előtt egyeztetett a parlamenti pártokkal, így teljes külpolitikai konszenzus van a magyar politikában Koszovó kérdésében. Magyarország azt szerette volna, hogy békében érjenek véget a március 15-i ünnepségek a magyarok lakta határon túli területeken, ezért hozta meg most a döntést - mondta az államtitkár.
A Külügyminisztérium azon dolgozott, hogy Magyarország Szerbia szomszédjaival együtt ismerje el Koszovót. Ennek jegyében született meg a magyar-bolgár-horvát közös nyilatkozat szerdán. A nyilatkozat kifejezi, hogy fenn akarják tartani a jószomszédi viszonyt, és mindhárom szomszéd abban érdekelt, hogy Szerbia az európai úton maradjon - hangsúlyozta az államtitkár. Magyarország az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval is egyeztetett a kérdésről az elismerés előtt - fűzte hozzá.
Közben a szerb külügyminiszter kijelentette: nem számíthatnak jó kapcsolatokra Szerbiával azok az országok, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét. Vuk Jeremic szavai röviddel azután hangzottak el, hogy a magyar, a bolgár és a horvát kormány közös nyilatkozatot adott ki Koszovó küszöbön álló elismeréséről.
A szerb külügyminiszter szerint "az az ország, amely úgy dönt, hogy elismeri az illegálisan kikiáltott koszovói államot, megsérti a nemzetközi jogot".
Koszovó február 17-én kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától. Azóta világszerte mintegy harminc ország ismerte el az új államot, köztük több mint egy tucat uniós tagállam.
A Fidesz és az SZDSZ is üdvözli a döntést
A Fidesz üdvözli, hogy Magyarország elismerte a független Koszovót, de úgy véli, hogy a magyar kormánynak nem kellett volna ennyi ideig várnia - mondta Balla Mihály, az ellenzéki párt szakpolitikusa. "A magyar kormány külpolitikájának koncepciótlansága és határozatlansága rányomta bélyegét Koszovó ügyére is, hiszen az elismerést már régóta meg lehetett volna tenni, nem kellett volna ennyi ideig várni, bár tudjuk azt is, hogy ennek döntésnek a meghozatala nagyon kényes kérdés" - mondta Balla Mihály, emlékeztetve arra, hogy a Fidesz Koszovó függetlenségének kikiáltása óta sürgette, hogy Magyarország ismerje el az államot.
A politikus a Fidesz nevében arra hívta fel a kormányt, hogy ígéretéhez híven határozottan lépjen fel a vajdasági magyar kisebbség jogainak érvényesülése érdekében, mert mint mondta, mindent meg kell tenni azért, hogy az ő biztonságuk és nyugalmuk Koszovó elismerése után se szenvedjen csorbát.
Az SZDSZ is üdvözli, hogy a kormány elismerte a független Koszovót - mondta Eörsi Mátyás, a liberális párt ügyvivője. Ez a döntés elősegítheti a Nyugat-Balkán, Szerbia és Koszovó stabilitását - hangsúlyozta az SZDSZ politikusa. Eörsi Mátyás kitért arra is, hogy Koszovó elismerésének időzítésével a kormány figyelemmel volt a vajdasági magyarok "speciális igényeire".
Támogatjuk azt is, hogy Magyarország diplomáciai kapcsolatot létesítsen Koszovóval - mondta az SZDSZ ügyvivője.
Koszovó: halálos áldozat is van?
Utcai harcok Koszovóban - sok a sebesült
Tízezer eurót kap, aki megírja a koszovói himnuszt
MTI