.jpg)
A JP Morgan londoni elemzői ennek alapján a Fed pénzügypolitikai testülete (FOMC) jövő heti menetrendszerű ülésétől további agresszív, fél százalékpontos csökkentést várnak, és azzal számolnak, hogy márciusban lesz még egy negyed százalékpontos csökkentés, amely után 2,75 százalék lenne a Fed irányadó napikamatcélja.
Az elemzés szerint ha a FOMC a jövő heti hivatalos ülésen valóban végrehajt egy újabb, 0,5 százalékpontos enyhítést, akkor két hét alatt 1,25 százalékponttal csökkenne az amerikai irányadó szövetségi kamat. Ez példátlan lenne, de precedens nélküli volt az egy menetben végrehajtott 0,75 százalékos csökkentés is, és "most mégis megtörtént". Most már egyértelmű, hogy a Ben Bernanke vezette Fed "nem érzi kötelezőnek a régi szabálykönyv alkalmazását", áll az elemzésben.
Egy másik nagy londoni befektetési csoport, a Barclays Capital még agresszívabb amerikai kamat-előrejelzést adott elemzésében. Ez a ház is további fél százalékpontos csökkentést vár a január végi FOMC-üléstől, és szerinte a Fed pénzügypolitikai testülete márciusban is ugyanekkora kamatcsökkentést hajt végre, 2,50 százalékra süllyesztve az alapkamatot. A Barclays Capital szerint utána a Fed irányadó kamata az év végéig ezen a szinten marad.
Az elemzés hozzáteszi ugyanakkor, hogy a Barclays Capital szerint a tőkepiaci mozgások határozzák meg a legnagyobb mértékben a Fed jövő heti döntését. Ha a részvénypiaci hangulat markánsan javulna a FOMC-ülésig, akkor a testület esetleg beéri egy negyed százalékpontos csökkentéssel, de további meredek árfolyamzuhanás esetén még egy 0,75 százalékpontos kamatcsökkentés is lehetséges, áll az előrejelzésben.
Az alapeseti prognózisban szereplő fél százalékpontos jövő heti Fed-kamatcsökkentés abból a feltételezésből indul ki, hogy addig a piaci helyzet nem javul érdemben, de az árfolyamesések üteme nem is erősödik.
A Fed agresszív lépése a londoni elemzői közösséget is meglepte. A londoni konszenzus e hétig az volt, hogy az amerikai alapkamat az idei első negyedév végére csökken a most elért 3,50 százalékra, és az idei első enyhítés a FOMC január végi ülésén lesz, akkor is csak fél százalékpontnyi.
A JP Morgan a magyar pénzügypolitikai helyzetről azt írta: "meglepő", hogy az MNB e hét eleji kamatdöntő ülésén, tavaly február óta először, felmerült egy negyed százalékpontos emelési javaslat is. A voksolás azonban végül viszonylag egyértelmű volt, jelezve, hogy a Monetáris Tanács jelenleg valójában "igen kevéssé hajlik" a kamatemelésre.
Az emelés megemlítése így "minden bizonnyal" csak kemény retorikai fogás volt, a forint erősítése végett. Ezzel együtt is a kamatemelés megemlítése "kissé pánikszerűnek" tűnik a jelenlegi magyarországi környezetben, amelyet "a belső fogyasztás összeomlása" és a másodlagos inflációs hatások hiánya jellemez, áll a JP Morgan elemzésében.
A cég elemzői szerint az, hogy a kamatdöntést kísérő nyilatkozatban ezúttal feltételes módban sem szerepel a későbbi kamatcsökkentések lehetősége, ehelyett a másodlagos inflációs kockázatoktól és a globális fejleményektől függő "jövőbeni kamatpályáról" van benne szó, egyenértékű azzal, hogy az MNB feladta az enyhítés felé hajló irányvonalat.
A JP Morgan alapeseti forgatókönyve az, hogy az amerikai gazdaság végül nem süllyed recesszióba - ezzel a londoni elemzői közösségben sokan nem értenek egyet, sőt többen úgy vélik, hogy az amerikai recesszió már el is kezdődött -, és a kockázatkerülési hajlam jelenlegi erősödése átmeneti. Mivel azonban a cég a magyar enyhítési ciklus újrakezdésének előrejelzését a tartósan 250 forint felé süllyedő euróárfolyam feltételezéséhez kötötte, új prognózisa szerint a következő magyarországi jegybanki kamatcsökkentés csak a második negyedév kései szakaszában várható.
A ház mindazonáltal kitart azon eredeti jóslata mellett, hogy 2008 végéig összesen 1,00 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés várható, miután továbbra is valószínű az infláció erős csökkenése a második félévben, 4 százalék körüli éves szintekre. A JP Morgan londoni elemzői szerint valószínűtlen a kamatemelés, ha a forint nem gyengül legalább 280-ig az euróval szemben.
Ez egybecseng más londoni elemzők véleményével, jóllehet a City nem egyöntetűen ítéli meg az MNB-kamatemelés esélyét. A 260-as árfolyam előző napi átlépése után Olivier Desbarres, a Crédit Suisse londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci devizastratégiáért felelős alelnöke szintén azt mondta: a kamatemelés csak akkor válna realitássá, ha a forint a 270-es sáv tetejéig, vagy a 280-as sávig gyengülne. A Goldman Sachs londoni részlege ugyanakkor úgy vélekedett, hogy már a forint mostani gyengülése is "jelentősen növelte" a kamatemelés kockázatát.
Válság: aki megoldhatná, a közelébe se megy
Ne gondolják, hogy Európa Amerika után megy
Tőzsde: lendületes kezdés, kérdéses folytatás
Máris lerázta magáról a piac a Fed gyeplőjét
A bankrészvények nem ájultak el a hullámvasúton
MTI