A nemzetközi elemzők kezdenek nem bízni a kínai gazdasági növekedés régóta beharangozott lassulásában. A Goldmann Sachs befektetési bank csütörtökön 10,8 százalékra emelte a kínai GDP idei növekedésére szóló becslését az eddigi, 9,8 százalékos előrejelzésről.
Ez bizonyára meg fog mutatkozni a nemzetközi nyersanyag- és olajárakban is. A tartalékok tavaly év végi felhasználása után idén ismét nő a kínai fémimport, és a réz tonnája csütörtökön 7420 dollár körül, öt és félhavi csúcson volt a londoni fémtőzsdén (LME). Gyorsul a kínai kőolajimport is éves összehasonlításban: a világ második számú energiafogyasztó országa - az Egyesült Államok után -, Kína februárban 12,1 millió tonna kőolajat importált, 8,3 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ez ugyan kevesebb a januári, 13,69 millió tonnás behozatalnál, de az még csak 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit. Így az első kéthavi behozatal átlagosan 5,7 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.
Kína januárban 300 ezer tonna kőolaja exportált, februárban semmit. Kína olajtermékimportja januárban és februárban 5,05 millió tonna volt, 1,4 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi első két hónapban. Kína olajtermékexportja közben 12,9 százalékkal 2,34 millió tonnára nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kínai kőolajimport decemberben még csak 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezzel tavaly egész évben a kínai kőolajimport 145,18 millió tonnát ért el, 14,5 százalékkal többet a 2005-ösnél. Az első félévben a kínai import még 15,6 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél.
Kína ismét emelte a kötelező banktartalékot
Rekord szinten a jüan
Kína gazdasági és politikai nagyhatalommá válik
Ön szerint a kínai konyha egészséges? Téved!
MTI