Eltörlik az adóplafont Franciaországban
Az adóplafon - amelynek értelmében a legnagyobb vagyonnal rendelkező adófizetőktől nem szedhető be adóként az éves jövedelmük felénél magasabb összeg - Nicolas Sarkozy államfő egyik legfőbb adóreformja volt mandátuma kezdetekor. A köztársasági elnök azonban tavaly novemberben maga tett ígéretet arra, hogy a francia és a német adórendszer harmonizálásának keretében 2011 tavaszán megszünteti az ellenzék által bevezetése óta vitatott adóplafont.
A kormányfő közlése szerint ezzel párhuzamosan a nagy vagyonokra jelenleg kivetett adónemet, az ISF-et úgy alakítják át, hogy az alól az a 300 ezer adózó mentességet kapjon, aki az elmúlt tíz évben az ingatlanárak megemelkedése miatt került be a vagyonadót fizetők körébe. Franciaországban az ingatlantulajdon után fizetendő adó is az ISF kategóriájába tartozik, amelyet mintegy 600 ezer háztartás fizet. Ebből mintegy évi 4 milliárd euró folyt be eddig az államkasszába.
Az adóplafon eltörlésével Sarkozy gazdaságpolitikájának gyakorlatilag egyik legfőbb eleméről mondott le: 2007-es elnökké választásakor ugyanis a munka értékének megerősítését tűzte ki célul, amelynek részenként az adóplafonnal azt szerette volna elérni, hogy a potenciális francia nagybefektetők ne vigyék ki az országból a tőkéjüket, illetve ezentúl ne külföldön, hanem Franciaországban adózzanak. Az ellenzék és a sajtó egy jelentős része viszont évek óta úgy tekintette, hogy az adóplafon annak a szimbóluma, hogy a francia elnök gazdaságpolitikája elsősorban a leggazdagabbaknak kedvez.
A kormányfő a pénzügyminisztérium egyik konferenciáján tartott beszédében ugyanakkor kizárta, hogy a személyi jövedelemadóban a legmagasabb, 41 százalékos adókulcson felül újabb sávot vezessen be a kormányzat a magas jövedelemmel rendelkezők számára.
MTI