Énekel a Nap: csillagászok hallgatják a mennyei zenét
Mennyei zenét rögzítettek a csillagászok, melynek forrása a Nap légköre. A csillag éneke emberi füllel nem hallható, a tudósok viszont nagyon örülnek neki
Mennyei zenét rögzítettek a csillagászok, melynek forrása a Nap légköre. A csillag éneke emberi füllel nem hallható, a tudósok viszont nagyon örülnek neki: a jelenség magyarázatot adhat a Napon belüli hőmérsékletkülönbségekre is. Gitárszóló a világűrben, több millió hidrogénbomba erejével
Nem érdemes azonban koncertjegyekért rohanni: a hanghullámok frekvenciája ugyanis jóval az emberi hallásküszöb alatt van. A 20 és 20.000 herz közötti hangokat képes felfogni az emberi fül, a Nap zenéjének frekvenciája azonban millihertzben mérhető.
A Napot körülvevő mágneses térben, az úgynevezett napkoronában megfigyelhető hanghullámok hasonlóak a gitár vagy orgona által kibocsátott hangokhoz.
A kozmikus húrok megszólaltatásáért a napkitörések felelősek, melyek apróbb változatai sokkal nagyobb gyakorisággal keletkeznek, mint a távcsövekkel megfigyelhető napkitörés-jelenségek.
A tudósok a műholdak által begyűjtött adatokat a napban lejátszódó folyamatokról alkotott elméletekkel kombinálták. A csillag felszínén bekövetkező robbanások olyan hanghullámokat gerjesztenek, amelyek két különböző tulajdonságú közeg határfelületén oda-vissza pattognak, létrehozva a fizikában állóhullámként ismert jelenséget. Ezek a hétköznapi gitárhúrhoz hasonlóan viselgednek: ha „megpengetik” őket, hangot bocsátanak ki.
A cikk írásakor még nem tudtuk, de egy kedves olvasónk felhívta a figyelmünket: Robertus von Fay-Siebenburgen professzor magyar, publikációit Erdélyi Róbert néven is olvashatjuk.
A keletkező hanghullámok hihetetlenül nagy energiákat hordozhatnak: több tíz kilométeresek is lehetnek, és elérhetik akár az óránkénti 145 ezer kilométeres terjedési sebességet is. A kutatás vezetője, Robertus von Fay-Siebenburgen szerint a robbanások ereje több millió hidrogénbombával is felér.
A napkorona a SOHO űrszonda felvételén (fotó: ESA)
A robbanások által kiváltott hangok kevesebb mint egy óra alatt némulnak el a forró napkoronában.
Ez a zenei felfedezés magyarázatot adhat arra is, miért olyan forró a korona. Miközben a csillag felszínén nagyjából 5500 Celsius-fokos hőmérséklet jellemző, a felsőbb rétegekben lévő gázplazma hőmérséklete ennek százszorosát is eléri. A kérdés az, hogy ha a magfúzió a Nap belsejében játszódik le, hogy lehet a külső szféra sokkal forróbb, mint a belső? A kutatók megállapították, hogy a Nap énekéért is felelős kisebb és nagyobb napkitörések rengeteg hőt pumpálnak a csillag légkörébe.
Egy másik aktuális kutatás során a Hinode teleszkóp segítségével csavart mágneses mezőket figyeltek meg a Nap felszínén, melyek hatalmas energiákat tárolnak. A mágneses mezők elpattanhatnak, úgy mint egy túlfeszített gumiszalag – ilyenkor a felszabaduló energia tovább forrósíthatja a koronát, vagy napkitöréseket gerjeszthet.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár