.jpg)
Alapvető cél, hogy az épületek kevesebb energiát fogyasszanak, ennek eléréséhez eszköz az energetikai tanúsítvány, amely a lakás energetikai tulajdonságairól tájékoztat, valamint javaslatot tesz az energia-megtakarítás lehetőségeire. A tanúsítás szakmai segítséget nyújt az épületek energiatudatos használatához és felújításához.
Az energetikai tanúsítványt elsősorban új épületek építésekor, valamint lakás eladásakor, illetve bérbeadásakor kell elkészíttetni. Üdülő, ideiglenes létesítmény, műemlék és helyi védelem alatt álló épület esetében nem szükséges tanúsítvány.
A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiafogyasztása. A skála a legkedvezőbb "A+" kategóriától a legkedvezőtlenebb "I" kategóriáig terjed. Emellett hasznos üzemeltetési információkat ad a tulajdonosoknak, egyben rámutat a lakás energetikai szempontból gyenge pontjaira.
A lakásvásárlók és a bérlők számára egyaránt fontos, hogy tisztában legyenek a lakás energetikai tulajdonságaival, hiszen ez nagyban befolyásolja a fenntartási költséget. A tanúsítás bevezetése az ingatlanpiacnak is érdeke, mivel objektív összehasonlítást tesz lehetővé a lakáspiacon.
Új épület esetében a tanúsítványt az épület egészére kell kiállítani. Meglévő többlakásos épületeknél is célszerű az épület egészére elkészíttetni, mert így a tanúsítás lakásonkénti költsége megoszlik a lakók között, és a tanúsítvány az egész épületre vonatkozóan tartalmaz korszerűsítési javaslatokat. Állami tulajdonú közhasznú épületek esetében is kötelező tanúsítványt készíttetni, ha az épület hasznos alapterülete meghaladja az ezer négyzetmétert.
Blamázs a brit energiatakarékos napon
Energiatakarékosság vagy bioüzemanyag?
Ablakcsere: több változás is lesz a pályázatokban
Szeretne kisebb villanyszámlát? Van megoldás
Panelprogram: lakásonként 500 ezret kaphatunk
Egyből öt: így spórolhat a fűtésszámlán
MTI