A Széll Kálmán terv szerint a bankadó nem feleződik meg 2012-ben, a kormány jövőre is 180 milliárd forintos bevétellel számol ebből. Erdei Tamás elmondta: a bankok arra számítottak, hogy 2012-ben már az uniós szinthez közeledik az elvonás mértéke. Hozzátette: a bankszövetséggel nem konzultáltak erről, az utolsó tárgyalás tavaly ősszel volt a kormányoldallal, amikor a bankadót bevezették.
Emlékeztetett: már korábban rámutattak arra, hogy a bankadó tartós fenntartása veszélyes, mert csökkenti a bankok aktivitását, így gátolja a növekedést. A bankszektor 2010. évi adatai szerint a kihelyezések reálértéken lényegesen csökkentek, a hitelintézetek profitabilitása pedig mélyre süllyedt, mert a kihelyezések után jelentős értékcsökkenést kellett képezniük.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője nem érti, miért lepődtek meg a szektor szereplői, ő maga ugyanis eddig is a bankadó 2013-as kivezetésével számolt. |
Erdei Tamás szerint a gazdaságot élénkítő lépésekre, középtávon hiteles, szigorú költségvetési politikára és a strukturális reformok haladéktalan megkezdésére volna szükség ahhoz, hogy bővülhessen a hitelezés, megteremtődjön az ehhez szükséges bizalom. Ez lehetővé tenné a forintárfolyam erősödését is, csökkenhetnének a kamatok, így növekedhetnének a forint kihelyezések.
Árfolyamrögzítéssel védené a kormány a hiteleseket, a Bankszövetség nem tud róla |
MTI, Privátbankár