1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Figyelemreméltó választási ciklus az, amelynek a végén még több a kérdés, a kétely, mint amikor még nem voksoltak az emberek.
Figyelemreméltó választási ciklus az, amelynek a végén még több a kérdés, a kétely, mint amikor még nem voksoltak az emberek.

Romániában, közelebbről Erdély magyarok lakta területein már a helyhatósági választások első fordulója  után, mit a forduló után, az urnazárás után közvetlenül bejelentette a Magyar Polgári Párt elnöke, hogy ők győztek a választásokon, mert sikerült a biztosítaniuk a romániai magyar szavazóknak a választás szabadságát.

Hát igen, egyenlő pályák, egyenlő esélyek, szokták mondani, nos a polgáriaknak eszerint elég volt a puszta létezésük kiharcolása ahhoz, hogy győztesnek érezzék magukat, az RMDSZ-nek ennél egy kicsit többet kellett teljesítenie. A vasárnapi második forduló után az előzetes eredmények szerint ez egyfelől többé-kevésbé sikerült, a szövetség tanácsosainak és polgármestereinek száma kb. annyi, mint 2004-ben, ezt deklarálták célként az RMDSZ vezetői, miközben arra is utalnak, hogy végül is ennek a célnak az elérése épp a legitim magyar ellenfél fellépése kapcsán válik eredménnyé.

A polgáriak ugyanakkor joggal kérdezik, hogy igen, a polgármesterek száma ennyi és annyi ezen és azon az oldalon, de hová tűnt 2004 óta vagy 150 ezer magyar szavazó? Amire a szövetségiek ugyancsak joggal visszakérdeznek, hogy de hát épp a polgáriak ígérték, hogy az ő fellépésük, a versenypárt megjelenése fogja felrázni a fásult magyar szavazótársadalmat.

Nos történt, ami történt, a második forduló után eldőltek az olyan kérdések, mint hogy Sepsiszentgyörgynek RMDSZ-es, Gyergyónak MPP-s polgármestere lesz, és ami különösen érdekes, Szatmárnémetiben az eddigi magyar polgármester győzött, ez és Szászrégen az a két romániai város, ahol a voksolók nem aszerint szavaztak, hogy ki magyar és ki román, hanem hogy kit ítélnek sikeresnek a város élén a következő négy évre.

A kérdések özöne azonban azért sorjázik tovább, mert néhány hónap, és parlamenti választásokat tartanak Romániában. Talán sosem volt ennyire bizonytalan az, hogy egyáltalán milyen felállásban mennek neki a politikai erők ennek a megmérettetésnek: a jelenleg kisebbségben kormányzó liberálisok vajon összeszövetkeznek-e a mostani ellenzékükkel, a szociáldemokratákkal csak és kizárólag annak érdekében, hogy megakadályozzák Basescu államfő pártjának győzelmét? Sőt, hogy még érdekesebb legyen a kérdés, az ország első embere két ponton is hatalmas kérdőjeleket telepített a következő hónapok elé, egyrészt amikor azt kezdte lebegtetni, hogy el is fogja halasztatni az őszre tervezett választásokat. Másrészt azt az európai közjogi gondolkodás számára kissé furcsa lépést vetítette előre, hogy a parlamenti választások után nem biztos, hogy a győztes párt vezetőjét bízza meg kormányalakítással, hiszen az elmúlt évek bebizonyították, hogy kisebbségben is lehet kormányozni Romániát.

Nos, ilyen alapon, úgy tűnik, Romániában akár ne is tartsanak választásokat, ha az államfő úgyis tudja, kinek adja a miniszterelnöki posztot. Visszatérve a magyar ügyekre: a nagy kérdés, hogy az RMDSZ a maga deklarált győzelme és tényleges túlsúlya birtokában akar-e együttműködni a maga ellenzékével, vagy bízik abban, hogy egymagában képes elég szavazót mozgósítani. Nos lehet, hogy sikerülne az MPP-vel szemben is elérni a bejutási küszöböt, de az a gyanúm, hogy 18 évnyi marakodás és most a választás szabadsága iránti gyér lelkesültség után igazából az okos és racionális összefogás mozgósíthatná az erdélyi magyar szavazókat. Legalábbis ezt a verziót eddig még nem sikerült kipróbálni.

Márványi Péter jegyzete

Vastagabb kenyér? A székely átlát a szitán
Kétmillió hektárnyi erdő hiányzik Romániából
Mikola is pályázik a Magyarok Világszövetsége élére
"A politika zárkózzon el az erdélyi magyar felsőoktatástól"
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG