A külföldön tavaly kiemelkedő tudományos visszhangot kiváltó matematikai találmány, a Gömböc jelentősége a Rubik kockáéhoz mérhető: nemzetközi tudományos szaklapok, egyetemek, konferenciák foglalkoznak vele, így például ma már a Harvard Egyetemen is a tananyag részét képezi, de előadásokat tartottak róla a Cambridge-i és a Princetoni Egyetemen, a New York Times pedig a világ 70 legérdekesebb találmánya közé sorolta. A Gömböc külső megjelenésében is egyedülálló tárgy, ezért is járult hozzá a Művészetek Palotájának vezetősége, hogy kiállítási lehetőséget biztosít számára - olvasható a Concorde Alapkezelő sajtóközleményében.
A feltalálók kivételes szellemi teljesítményét a kezdetektől nagyra értékelő Concorde Alapkezelő Zrt. úgy döntött, támogatást biztosít egy minden eddiginél nagyobb Gömböc elkészítéséhez. Az Alapkezelő szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy ne csak külföldön, hanem Magyarországon is bekerüljön a köztudatba, és minél többekhez eljusson annak a híre, hogy a magyar tudományos élet a mai napig nemzetközi jelentőségű eredményeket tud felmutatni. Ehhez segítségül hívta partnereit, a CoandCo Communication Kft-t, valamint a Művészetek Palotáját is.
A magyar feltalálók - Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szilárdságtan és Tartószerkezeti Tanszék vezetője, illetve adjunktusa - az átadás alkalmával köszönetüket fejezték ki a segítségért, melynek során a megszokottól eltérően az üzleti érdekeket félretéve, csupán a találmány eszmei értékét felmérve döntöttek úgy a támogatók, hogy az ügy mellé állnak.
A kutatók egy 1995-ben a ma élő egyik legnagyobb matematikus, Vlagyimir Igorevics Arnold által felvetett elméleti kérdést válaszoltak meg a Gömböccel, amire korábban még senki nem volt képes: ennek a testnek egy stabil és egy instabil, azaz összesen két egyensúlyi pontja van. Akárhogy is tesszük le, mindig a stabil egyensúlyi pontjába tér vissza, akárcsak a keljfeljancsi. A Gömböc különlegessége azonban, hogy anyaga homogén: nem egy, a belsejében elhelyezett súly, hanem maga a forma által állapodik meg minden esetben ugyanazon a ponton. Bizonyítható, hogy kettőnél kevesebb egyensúlyi ponttal rendelkező test nem létezik - olvasható a közleményben.
A Föld 10 rejtélye: ha ezt tudnánk, mindent tudnánk
Mit együnk, hogy éljünk? Jótanács nőknek
Új találmány: finomabb lehet a kávé
Orvosi áttörés: könnyebb élet új szervekkel
A kékszeműek egyetlen közös őstől származnak