Észak- és Dél-Korea megbékélnek
Ro Mu Hjon dél-koreai elnök és Kim Dzsong Il első számú észak-koreai vezető előzőleg két napon át tárgyalt az északi fővárosban. Ez volt a második csúcstalálkozó a két Korea történetében.
A felek kötelezik magukat e nyilatkozatban arra, hogy igyekeznek tető alá hozni a békeszerződést, amely véget vetne a két állam között formálisan még most is fennálló hadiállapotnak, felváltaná az 54 éve érvényben lévő fegyverszüneti megállapodást, amely lezárta annak idején a koreai háborút (1950-53). "A felek egyetértenek abban, hogy véget kell vetniük a jelenlegi helyzetnek, és tartós békerendszerrel kell felváltaniuk a fegyverszünetet" - áll a nyilatkozatban.
A felek szükségesnek nevezték közös nyilatkozatukban a kétoldalú gazdasági kapcsolatok élénkítését, s ennek érdekében a vasúti teherszállítás helyreállítását a két ország között. Tervbe vették közös halászati övezet létrehozását abban a tengeri térségben, ahol a két állam nem tudott eddig megegyezni a tengeri határvonal kijelöléséről. Elvben megállapodtak abban, hogy dél-koreai cégek újabb beruházásokat eszközölnek az északi oldalon, és hogy a felek szorosan együttműködnek több gazdasági projekt megvalósításában, egyebek között az északi oldalon lévő Nampho kikötőváros hajógyárának építésében.
Megegyeztek továbbá, hogy "közös szurkológárdát" küldenek különvonaton a pekingi nyári olimpiai játékokra. A két Korea megpróbált korábban közös csapatokat kiállítani nemzetközi sporteseményekre, de nem tudtak megállapodni ezek összetételében.
Kedvező feltételeket teremtett a csúcstalálkozó létrejöttéhez és a közös nyilatkozat aláírásához az észak-koreai atomprogram felszámolásáról kötött hatoldalú megállapodás. A február 13-án Pekingben megkötött megállapodásban Észak-Korea ígéretet tett atomprogramjának teljes felszámolására; Phenjan elfogadta a nukleáris leszerelésének következő lépéseire vonatkozó ütemtervet is.
A Hankook nevében ígért a dél-koreai miniszterelnök
Japán az EU-val szemez
Magyarországot a BT-be!
MTI