1p
A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól
A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól, s inkább állampapírt vásárol. Tokió javított, New York viszont tovább csúszott

A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - állítja Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A világgazdasági fejlődést is meghatározó amerikai növekedés lelassulása várhatóan az év közepén nyugvópontra jut, utána múlnak el csak a válsággal kapcsolatos félelmek, és várhatóan visszatér a bizalom, valamint a kockázatvállalási kedv a tőkepiacokra. Utóbbi a magyar tőzsde újabb emelkedésében és a forint erősödésében is tetten érhető lesz - írja a Magyar Hírlap.

Ebből a szempontból a múlt héten kezdődő tőzsdecsuszamlás csupán kisebb korrekciónak fogható fel, hiszen a kínai hírek mellett a negatív amerikai makrogazdasági adatok a már rég várt lassulást jelezték. Az idegesség hevében azonban sokan profitrealizálásba kezdtek, és eladták részvényeiket, hogy aztán biztonságosabb állampapírokba vagy éppen forintból dollárba meneküljenek. Ez a folyamat okozza a feltörekvő országok – a többi közt Magyarország – valutáinak gyengülését.

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok még kedden is lefelé tarthatnak nyitáskor, de a kezdeti veszteségek várhatóan sokkal kisebbek lesznek a hétfőinél, és a nap folyamán kiigazítás lehetséges már fölfelé, az ázsiai piacok példájára.

Súlyos, de nem életveszélyes - így jellemezték a múlt hét keddje óta tartó tőzsdei árfolyam-ereszkedést a különböző befektetési házak szakértői. A vélemények egybehangzóak: aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól, s inkább állampapírt vásárol - írja a Népszabadság.

E folyamattal szoros összefüggésben három hónapos csúcsra erősödött a jen, s fosztja meg a nyereségtől mindazokat, akik a félszázalékos japán irányadó kamatra támaszkodva a szigetországi valutában adósodtak el, hogy aztán más, magasabb kamatú piacokon fialtassák a pénzüket, például a részvényárfolyamok felfelé erőltetésével, ahogy az történt tavaly nyár óta szinte szakadatlanul.

Legfeljebb találgatni lehet, meddig esnek még az árfolyamok. A Financial Times tegnap idézte David Schwartz tőzsdetörténészt, aki azt mondja, az utóbbi 25 évben 64 rövid ideig tartó, de öt százalékot meghaladó korrekciót éltek át a börzék, s az átlagos kiigazítási periódus 32 napig tartott.

A tokiói értéktőzsde fő mutatója kedden, ötnapi visszaesés után, emelkedésnek indult: a kiigazítást támogatta a kissé olcsóbbodott jen, a befektetők óvatosan visszavásároltak a nagy exportőrtök utóbbi napokban jelentősen olcsóbbodott részvényeiből is. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 202,25 pontos, azaz 1,22 százalékos nyereséggel 16 844,50 ponton zárt, 2,21 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél.

Kedden tőzsdezáráskor a dollár 116,29 jen volt Tokióban, 0,75 jennel drágább a hétfői későinél, és az euró 152,40 jen, 1,19 jennel drágább, mint hétfőn későn. A jen kedden gyengült a fő valutákhoz képest a részvénypiaccal kölcsönhatásban, habár csak a hétfőn és kedd reggel elért háromhavi csúcsokhoz képest vesztett.

Legfrissebb devizaárfolyamok

Gyengültek a vezető New York-i tőzsdemutatók hétfőn. A nagy tőkeértékű részvények erősödése mérsékelte a veszteséget, amit a kisebb részvényektől és más kockázatos befektetésektől való globális befektetői elfordulás okozott. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 1,15 százalék (27,32 pont) gyengüléssel 2340,68 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 12 050,41 ponton zárt 0,53 százalék (63,69 pont) csökkenéssel.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 319,31 pontos csökkenéssel, 22.769,40 ponton zárt hétfőn. Részletek...

Ha nem Kína, akkor mi hat az értékpapírpiacra?
Kína visszafogottabb növekedést vár
Nehéz márciust jósolnak a forintnak
Almunia átmeneti technikai korrekcióról beszél
Esőre zakó: zaklatott napok a tőzsdén
Katasztrofális hét után: mi lesz a tőzsdéken?

Forrás: Magyar Hírlap, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG