1p
A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól
A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól, s inkább állampapírt vásárol. Tokió javított, New York viszont tovább csúszott

A világban és itthon tegnap is folytatódó tőzsdecsuszamlás aljától már nem lehetünk nagyon messze - állítja Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A világgazdasági fejlődést is meghatározó amerikai növekedés lelassulása várhatóan az év közepén nyugvópontra jut, utána múlnak el csak a válsággal kapcsolatos félelmek, és várhatóan visszatér a bizalom, valamint a kockázatvállalási kedv a tőkepiacokra. Utóbbi a magyar tőzsde újabb emelkedésében és a forint erősödésében is tetten érhető lesz - írja a Magyar Hírlap.

Ebből a szempontból a múlt héten kezdődő tőzsdecsuszamlás csupán kisebb korrekciónak fogható fel, hiszen a kínai hírek mellett a negatív amerikai makrogazdasági adatok a már rég várt lassulást jelezték. Az idegesség hevében azonban sokan profitrealizálásba kezdtek, és eladták részvényeiket, hogy aztán biztonságosabb állampapírokba vagy éppen forintból dollárba meneküljenek. Ez a folyamat okozza a feltörekvő országok – a többi közt Magyarország – valutáinak gyengülését.

Londoni értékforgalmazók szerint a nyugat-európai részvénypiacok még kedden is lefelé tarthatnak nyitáskor, de a kezdeti veszteségek várhatóan sokkal kisebbek lesznek a hétfőinél, és a nap folyamán kiigazítás lehetséges már fölfelé, az ázsiai piacok példájára.

Súlyos, de nem életveszélyes - így jellemezték a múlt hét keddje óta tartó tőzsdei árfolyam-ereszkedést a különböző befektetési házak szakértői. A vélemények egybehangzóak: aki teheti, menekül a részvényektől, a kockázattól, s inkább állampapírt vásárol - írja a Népszabadság.

E folyamattal szoros összefüggésben három hónapos csúcsra erősödött a jen, s fosztja meg a nyereségtől mindazokat, akik a félszázalékos japán irányadó kamatra támaszkodva a szigetországi valutában adósodtak el, hogy aztán más, magasabb kamatú piacokon fialtassák a pénzüket, például a részvényárfolyamok felfelé erőltetésével, ahogy az történt tavaly nyár óta szinte szakadatlanul.

Legfeljebb találgatni lehet, meddig esnek még az árfolyamok. A Financial Times tegnap idézte David Schwartz tőzsdetörténészt, aki azt mondja, az utóbbi 25 évben 64 rövid ideig tartó, de öt százalékot meghaladó korrekciót éltek át a börzék, s az átlagos kiigazítási periódus 32 napig tartott.

A tokiói értéktőzsde fő mutatója kedden, ötnapi visszaesés után, emelkedésnek indult: a kiigazítást támogatta a kissé olcsóbbodott jen, a befektetők óvatosan visszavásároltak a nagy exportőrtök utóbbi napokban jelentősen olcsóbbodott részvényeiből is. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 202,25 pontos, azaz 1,22 százalékos nyereséggel 16 844,50 ponton zárt, 2,21 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél.

Kedden tőzsdezáráskor a dollár 116,29 jen volt Tokióban, 0,75 jennel drágább a hétfői későinél, és az euró 152,40 jen, 1,19 jennel drágább, mint hétfőn későn. A jen kedden gyengült a fő valutákhoz képest a részvénypiaccal kölcsönhatásban, habár csak a hétfőn és kedd reggel elért háromhavi csúcsokhoz képest vesztett.

Legfrissebb devizaárfolyamok

Gyengültek a vezető New York-i tőzsdemutatók hétfőn. A nagy tőkeértékű részvények erősödése mérsékelte a veszteséget, amit a kisebb részvényektől és más kockázatos befektetésektől való globális befektetői elfordulás okozott. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 1,15 százalék (27,32 pont) gyengüléssel 2340,68 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 12 050,41 ponton zárt 0,53 százalék (63,69 pont) csökkenéssel.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 319,31 pontos csökkenéssel, 22.769,40 ponton zárt hétfőn. Részletek...

Ha nem Kína, akkor mi hat az értékpapírpiacra?
Kína visszafogottabb növekedést vár
Nehéz márciust jósolnak a forintnak
Almunia átmeneti technikai korrekcióról beszél
Esőre zakó: zaklatott napok a tőzsdén
Katasztrofális hét után: mi lesz a tőzsdéken?

Forrás: Magyar Hírlap, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG