Nem számít újabb recesszióra Európában Olli Rehn gazdasági és pénzügyi EU-biztos. Ugyan olyan adatokat ismertetett csütörtökön Brüsszelben, amelyek a gazdasági növekedés lassulására utalnak kulcsfontosságú uniós országokban, ám szerinte visszaeséstől nem kell tartani.
A recesszió már a spájzban van: túl kevés a szó Elemzők szerint a vártnál is gyorsabban eszkalálódó euróövezeti adósságválság gazdasági hatásai miatt jövőre ismét recesszióba süllyed az euróövezet, és a visszaesés két évig is eltarthat. Európa továbbra is szavakkal harcol a recesszió ellen, közben a piacok már senkinek sem hisznek, mindenki mellébeszél. Bővebben>> |
Ahogy a tavaszi előrejelzéshez képest most lassúbb növekedésre számítanak az unióban, úgy az infláció alakulását illetően is módosultak a jóslatok, nevezetesen az áremelkedés ütemének erőteljesebb mérséklődésére számítanak, mint fél évvel ezelőtt.
Számszerűsítve a 27 EU-tagországban 2,9 százalékos, az euróövezetben pedig 2,5 százalékos infláció várható éves átlagban. Ezen belül azonban az év végén már alig lesz 2 százalék fölött az aktuális inflációs ráta.
Németország az egyetlen
Az Európai Bizottság az euróövezeti Németországra, Franciaországra, Olaszországra, Spanyolországra és Hollandiára, valamint az eurózónán kívüli Nagy-Britanniára és Lengyelországra - mint a gazdasági szempontból legfontosabb hét uniós országra - lebontott adatokat is közzétett.
Rossz előjel: a vártnál gyengébb európai ipar A júniusi visszaesést követően újból növekedett az ipari termelés az euróövezetben és az Európai Unióban. A várakozásokkal alulmúlva 4,2 százalékkal bővült az eurózóna ipari termelése az előző év azonos időszakához képest. Az exportvezérelt magyar gazdaság újabb rossz hírt kapott. Részletek>> |
A hét legnagyobb uniós nemzetgazdaság közül a legnagyobb növekedési ütem idén Lengyelországtól várható: mikén tavasszal is, most is 4 százalékra számítanak az uniós szakemberek.
Rekord növekedés a foglalkoztatásban
A globális pénzügyi válság kitörése óta a legnagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottak száma az euróövezetben a második negyedévben - derül ki az Eurostat csütörtökön ismertetett adataiból.
Március-június között 147 millióan voltak állásban az eurót használó tizenhét országban, 0,3 százalékkal többen, mint az első negyedévben. A növekedés a legnagyobb 2008 első negyedéve óta, amikor rászabadult a válság a világgazdaságra.
A bankszektor problémái ellenére a pénzügyi szolgáltatások területén nőtt a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma: 0,9 százalékkal az első három hónaphoz képest, amikor 1,1 százalékos bővülést regisztráltak a statisztikusok.
Az egész Európai Unióban 223,4 millióan voltak állásban, 0,2 százalékkal többen, mint az első negyedévben.
MTI, Privátbankár