
"Az euró bevezetése a végrehajtott reformok és a gazdaság megfelelő kezelésének az eredménye lesz. Az intézkedések, amelyek lehetővé teszik az euró elfogadását, éppen olyanok, amelyeket amúgy is szükségünk van végrehajtani, hogy egészséges legyen az államháztartás" - pontosította véleményét a cseh miniszterelnök. Korábban Csehország 2012-ben tervezte bevezetni a közös európai pénznemet, de ezt a dátumot a kormány már tavaly törölte és a megújított konvergencia programban már nem szerepel. Azóta semmiféle céldátum hivatalosan nem létezik.
Csehország számára akkor lesz hasznos az euró, amikor a jelenleginél egy sokkal szélesebb körű kritériumrendszert teljesítenek, olyat, amely például érintené a munka termelékenységét, a munkaerőpiac mozgékonyságát, az állami kiadások csökkenését és a cseh gazdasági ciklusok összehangolását az európai gazdasági ciklusokkal.
"Tekintettel a német gazdaság nagy befolyására, nagyon fontos a német gazdasággal való összehangolás" - hívta fel a figyelmet Topolánek. Bizonyos problémát jelenthet az is, hogy a cseh lakosság nagyon bízik a koronában, sokkal jobban, mint korábban. "Szükség van a lakosság felkészítésére a változásokra és a meggyőzésre" - jegyezte meg a kormányfő.
A brünni egyetem januárban készített tanulmánya szerint a csehek aránylag nagy fenntartásokkal viszonyulnak a közös európai pénznem bevezetéséhez. Az euró bevezetését csak a lakosság egyharmada támogatja, s csak egyötöde szeretné mindezt gyorsan megvalósítani. A csehek kétharmada azt szeretné, ha az eurót minél később vezetnék be az országban.
Szétszakad Európa: ki húz le kit?
Magyar viszonylatban jó évünk volt
Cseh deficit: lehet ámulni és bámulni
"Eurót, minél gyorsabban!"
MTI