Az igazgató kifejtette: az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülésén azonban ennek ellenére még nem lehet kamatemelésre számítani. Ennek oka, hogy az eurózóna több tagállama továbbra is komoly gazdasági nehézségekkel küzd, amit az alapkamat emelése tovább súlyosbítana, de a jelenlegi feszült tőkepiaci hangulatnak sem tenne jót egy kamatemelés.
Hozzátette: a nyersanyagok, ezen belül is legfőképpen a kőolaj, valamint az élelmiszerek nagymértékű drágulása veszélybe sodorhatja az EKB által kitűzött 2 százalékos inflációs célt, hiszen a februári adatok alapján már most 2,4 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja, és a folytatásban is további növekedésre lehet számítani.
Eközben uniós szinten és az eurózónában javultak az idei gazdasági növekedésre vonatkozó várakozások, ami elvileg lehetővé tenné az euró alapkamat emelését. Ez azonban előre láthatólag még néhány hónapig várat magára, hiszen az észak-afrikai politikai helyzet miatt kialakult feszült gazdasági hangulat, illetve az eurózóna egyes tagállamainak gazdasági instabilitása miatt a piacok egyelőre nem fogadnák jól a kamatemelést. Így most még nem, de néhány hónapon belül már számolni kell a kamatemeléssel - mondta el a befektetési szakember.
Az EKB hamarosan várható alapkamat emelése a deviza befektetések hozamát is befolyásolni fogja, hiszen akik főként euróban tartják befektetéseiket, és eddig az alacsony kamatszint miatt kénytelenek voltak beérni kisebb hozammal, a hamarosan növekvő kamat hatására a hozamok növekedésére számíthatnak - fejtette ki Horváth István.
Privátbankár