A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege által kiadott áprilisi feltörekvő piaci helyzetértékelés Magyarországgal foglalkozó fejezete szerint a ház fő forgatókönyve a júniusban, negyed százalékpontos csökkentéssel kezdődő monetáris enyhítés. A GS ugyanakkor lehetségesnek nevezte a kamatcsökkentések elkezdését már májusban, különös tekintettel arra, hogy abban a hónapban jön ki az új inflációs jelentés, ami "alkalmat teremthet az enyhítési ciklus elindítására".
A ház már a 8,00 százalékos alapkamat szinten tartásáról hozott hétfői döntést kommentálva is azt írta, hogy jóllehet alapeseti forgatókönyve változatlanul a június/júliusi első kamatcsökkentés, de megfelelő adatok és forintárfolyam esetén "a májusi csökkentés is lehetséges". |
A pénteken kiadott új elemzésben is az áll, hogy a GS szerint a kamatpálya mostantól "nagyon adatfüggő lesz", és az MNB a kamatcsökkentés előtt szeretné látni, hogy a nem szabályozott szolgáltatási szektor inflációja elindul lefelé a jelenlegi, szezonálisan kiigazított 9 százalékos szintről, és a magánszektorbeli bérnövekedés (éves szintre számolva) 10 százalék alá csökken.
A Goldman Sachs szerint ugyanakkor ezek a feltételek "hozzávetőleg júniusig" teljesülni fognak, és a ház azzal számol, hogy a gazdasági növekedés lassulása, valamint a kockázati felárak süllyedése addig megteremti az alapot a kamatcsökkentések elkezdéséhez.
A kockázatosabb feltörekvő piaci adósság iránti erőteljes kereslet hatására éppen most csökkent ismét történelmi mélységek közelébe a térség kötvényeinek kockázati felára. A JP Morgan által vezetett EMBI+ feltörekvő piaci kötvényindex összetevőinek átlagos hozamfelára az irányadó amerikai kincstárjegy felett ebben a hónapban kétszer is elérte az eddig mért legalacsonyabb, 157 bázispontos zárási szintet; a hét közepén 158 bázisponton zárt Londonban.
A Goldman Sachs előrejelzése szerint az MNB alapkamata 2007 végéig 7,00 százalékra, 2008 első negyedévének végéig 6,50 százalékra süllyed. Ennek az enyhítési menetrendnek az első részét a piaci már most teljesen be is árazta, mivel a piaci szereplők adnak bizonyos valószínűséget a forint ingadozási sávja elleni támadásnak, amelynek nyomán valószínűleg nagymértékű, ideiglenes vészkamatcsökkentések következhetnek a sáv védelmében, áll az elemzésben.
Elemzőinek magyarországi tájékozódó körútjáról kiadott múlt heti londoni elemzésében a JP Morgan is azt írta, hogy a magyar kormány és az MNB eltökélt a forint árfolyam-ingadozási sávjának fenntartásának mellett, de "ennek ára" jó eséllyel a vártnál agresszívabb és korábban kezdődő jegybanki kamatcsökkentés lesz.
A látogatásról közölt átfogó elemzés szerint cég alapeseti forgatókönyve szintén az, hogy a magyar jegybanki kamat 2008 elejéig másfél százalékponttal 6,50 százalékra süllyed, de a JP Morgan egyre növekvő esélyt lát arra is, hogy az MNB ezt a kamatszintet már az idei év végére eléri.
A ház emellett előrehozta a kamatcsökkentési ciklus általa valószínűsített kezdetét májusra az addig prognosztizált júliusról.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
A költségvetési kilátásokról a londoni GS-elemzés azt írta, hogy a "jelentős" - a GDP-érték 4 százalékának megfelelő - idei hiánycsökkentési program zöme bevételnövelésre épül ugyan, a terv mindazonáltal hiteles és a ház várakozása szerint végre is fogják hajtani. Az új konvergenciaprogramban azonban nincs euróbevezetési céldátum, és a Goldman Sachs szerint nem várható, hogy a maastrichti feltételrendszer 2012 előtt teljesülni fog.
Konvergenciaprogram: a munka java még hátra van
Veres: nem tabu, de nincs napirenden
Csaknem egyhangúlag döntöttek a kamattartás mellett (hanganyag)
MTI