.jpg)
Egyiptom, Irak, Marokkó, illetve a fekete-tengeri térség búza iránti igényüket eddig Olaszországból, Magyarországról, Romániából, illetve Ukrajnából elégítette ki, így azonban, hogy a térségünkben a gyenge termés végett a termelők csak rendkívül magas árakon hajlandóak megválni a már így is szűkös készleteiktől, a közel-keletiek az amerikai árutőzsdék ajtajain is kopogtatnak. A hangulatot tovább fokozza az ausztráliai és argentin szárazság, mely komolyabb károkat is okozhat a tavaszra várt termésben. A meteorológusok jelenleg csak kisebb záporokat jósolnak Ausztráliában a következő 7 napra, és további szárazságot jeleznek előre Argentínában.
A Chicagóban kereskedett búza július 3-a óta emelkedő trendben van, s amíg az árfolyam 7,04 dollár/véka alá nem esik, addig a trend marad. Habár, a növekvő volatilitás, illetve a már 1 hete csökkenés nélkül lassan az egekbe szökő árak, a trend végét is jelenthetik. S amennyiben a trend fordul, az árak éppen olyan gyorsan fognak esni, mint ahogyan az emelkedés megtörtént. S ebben az esetben a szakadás drámai lehet.
A hírek jelenleg még nem adottak, ám amint a termelők úgy döntenek, hogy a még soha nem tapasztalt magasságokban most már ideje lassan megszabadulni a készletektől, a kockázatokat félretenni és a rekord profitokat zsebre rakni, a hírek is jönni fognak a médiából. Hirtelen lesz a keresletet kielégítő mennyiség, s az, hogy a tavaszi termés valóban rossz lesz-e, még igazából jelenleg bizonytalan. Azonban jelenleg minden rossz be van már árazva az árfolyamokba, így a további emelkedésre spekulálni hihetetlen kockázatokkal jár.
Egy biztos, a búza árfolyama még soha nem volt ilyen drága, s a tőzsdén az alapszabály, hogy drágán adjunk s olcsón vegyünk. Így a magasabb kockázatot felvállalóknak ezeken a szinteken már el lehet kezdeni a chicagói búzát határidősen adni. Itt is elsősorban a márciusi lejáratú lehet igazán érdekes, hiszen ott már a Föld déli féltekéjén található búzatermések is hatással lesznek az árfolyamokra, melyek a jelenlegi pánikhelyzetben inkább megnyugvást hozhatnak.
A Hamilton Tőzsdeügynökségnél egy kontraktus chicagói búzára a letét mindössze 3000 dollár, míg minden pont elmozdulás 50 dollár változást jelent a portfólióban. Így amikor a gabonapiaci befektetők megnyugodnak, az árak akár 100-200 pontos esést is elszenvedhetnek, mely a 3000 dollárra már jelentős profitot jelentene.
Hont András
Hamilton Tőzsdeügynökség