A tervezet szerint a társasági adó kulcsa 16 százalékról 18 százalékra emelkedik, a 4 százalékos különadó megszűnik, de továbbra is megmarad a 10 százalékos kulcs az 50 millió forint alatti pozitív adóalap esetén, ha a cég teljesíti az ehhez szükséges egyéb feltételeket.
A társasági adóalap korrekciós tételei között továbbra is elszámolható, illetve levonható többek között az elhatárolt veszteség;
az új gépek és berendezések; a szellemi termék 50 százalékos értékcsökkenése; a munkanélküli foglalkoztatása alapján érvényesíthető kedvezmény, a kortárs képzőművészeti alkotás beszerzéséhez kapcsolódó kedvezmény, a K+F közvetlen költség alapján érvényesíthető kedvezmények.
A társasági adóalapból jövőre többek között már nem vonhatók a következő tételek: a helyi iparűzési adó; a mikrovállalkozások létszámnövelési kedvezménye, a hitelezési veszteség miatti növelő tétel és az adomány miatti kedvezmény.
A cégautóadót is újraszabályozza a törvényjavaslat. Az adó értékalapon működik, a bekerülési értékből kell kiindulni, amelyet a személygépkocsi korától függően, évente meghatározott százalékos értékkel (a gyártás évét követő első és második évben 10-10 százalékkal, azt követően évente 5-5 százalékkal) lehet csökkenteni. Az adó mértéke az adóalap (korrigált bekerülési érték) 7 százaléka.
A javaslat a kétszeres adóztatás kizárása érdekében lehetővé teszi az adóalany által megfizetett gépjárműadó levonását a cégautóadóból, méghozzá negyedéven belül azon hónapokban, amikor a cégautó adó és a gépjárműadó utáni kötelezettség egyaránt fennállt.
Háztartási adókedvezmény bevezetését is tartalmazza egyebek mellett a kormány adómódosító javaslata. A tervezet szerint az új adókedvezmény a "lakás falain, a ház kerítésén" belül megvalósuló szolgáltatásokra terjed ki, évi 100 ezer forintos kedvezményi kereten belül, illetve 3,4 millió forintos jövedelemkorláthoz kötötten vehető igénybe.
A magánszemélyeket érintő, a kormány által javasolt adóváltozások közül a legjelentősebb, hogy a személyi jövedelemadó sávhatárának 18 százalékos kulcsa évi 1,7 millió forintról 2 millióra emelkedik.
Évi 2 millió forint feletti jövedelemre jövőre is a 36 százalékos kulcs marad érvényben, a 4 százalékos különadó 7,1 millió felett lép be.
Egyszerűbbé válik az igénybe vehető adókedvezmények rendszere. Évi 3,4 millió forint jövedelemhatárig egységesen 30 százalékos kedvezménykulccsal, legfeljebb évi 100 ezer forint adókedvezmény érvényesíthető a jelenlegi jogcímeken, valamint az új, háztartási adókedvezmény alapján.
5% ismeri, de mindenki támogatja a Megegyezést
Orbán és Fodor is leszavazta Gyurcsány programját
Adócsökkentés: csak 2009-re van fedezet
A Fidesz erőlteti a szavazást
MTI