Félmegoldások a tengerentúlról
Az amerikai Federal Reserve kétnapos nyíltpiaci bizottsági ülése után bejelentette, hogy hosszabbítani fogja a kötvényportfóliója lejáratát a hosszú hozamok csökkentése és a jelzálogkamatok mérséklése érdekében. A Fed 400 milliárd dollár értékben vásárol hosszú állampapírokat, és ugyanilyen mennyiségben ad el rövid kötvényeket a piacon. Az irányadó kamatfolyosó szintje a várakozásoknak megfelelően nem mozdult el a 0-0,25%-os sávból.
A Fed borús képet festett a gazdaságról: szignifikáns, a recesszió irányába mutató kockázatokra figyelmeztettek. A piaci szereplők számára erőteljes csalódást jelentett a Fed döntése és kommentárja: sokan újabb quantitative easing-re, azaz fedezet nélküli kötvényvásárlásra, a pénznyomda újbóli felpörgetésére számítottak. A bejelentett programot az Erste csoport elemzői szerint ehhez képest csak félmegoldásként értékelik a befektetők, hiszen a kötvények fedezeteként rövid T-Bill portfóliót csökkent a Fed, így a dollár pénzkínálat összességében nem növekszik.
Az eladók uralták mindenhol a piacot
A kezdeti kivárást követően mélyrepülésbe kapcsoltak az amerikai részvények, a zuhanást a bankszektor vezette. Ez az európai piacok csütörtöki teljesítményét is meghatározta: a vezető európai indexek egész nap jelentős mínuszban jártak. A tőzsdenyitáskor tovább estek az New York-i indexek is, újabb negatív lökést adva az európai piacoknak - többek között az OTP árfolyamát is 10 százalékos mínuszba lökve.
Budapesten sem tudtak az árral szemben úszni az árfolyamok, mínuszos nyitás után folyamatosan ereszkedett a BUX, a vezető részvények folyamatosan pirosban jártak, élen a bankpapírokkal: az OTP-t napközben fel is kellett függeszteni néhány percre a jelentős árelmozdulás miatt, a jegyzés 3000 forint alá esett. A BUX majd 1000 pontot esett ma, egészen pontosan 962,8 ponttal zárt alacsonyabb értéken mint tegnap, a 15 152,5 pontos záróérték majd 6%-os buktának felel meg.
16 milliárdos, vagyis szokásosnak mondható forgalomban 10,9%-os, az FHB pedig 7,8%-os zuhanást produkált. A blue-chipek közül kiemelkedik még a Richter is, amely 7,2%-os zuhanást könyvelt el a kereskedési nap végére. Ezek mellett a Mol 3,4%-os buktája, valamint az MTelekom 2,l9%-os esése nem is tűnik olyan drámainak.
Az amerikai indexek nagy eséssel indították a kereskedést, a Wall Streeten minden index veretes mínuszban van jelenleg: így a Dow 3,28%-os, a Nasdaq 2,58%-os, míg az S&P 500-as index 2,99%-os zuhanásban van.
Privátbankár