A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011 augusztusában az export és az import volumene kéthavi stagnálás után 10,9, illetve 8,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Felmerül azonban a kérdés, hogy az európai és a német gazdasági növekedés lassulása milyen mértékben lesz hatással a magyar külkereskedelmi mutatókra. Választ várhatóan a következő hónapok adatai adnak majd.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) erőteljes pozitív fordulatként értékelte az augusztusi külkereskedelmi adatokat, figyelembe véve a világgazdasági romló tendenciákat, a minisztérium szerint ez rendkívül pozitív hír. Az NGM az év hátralévő részében további lassú egyenlegjavulást vár 2010 azonos időszakához képest, habár külkereskedelmi szektorunk jelentős mértékben függ az európai reálgazdasági trendektől.
A kivitel és a behozatal élénkülése elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek (villamos gépek, villamos készülékek és műszerek, általános rendeltetésű ipari gépek, energiafejlesztő gépek és berendezések, továbbá gumigyártmányok) kereskedelmének köszönhető, de az importban az energiahordozók is jelentős szerepet játszottak.
Külkereskedelmi termékforgalom havonkénti alakulása (folyó áron)
Forrás: KSH/Privátbankár
Az első nyolchavi kivitel értéke 14 150 milliárd forint (52 milliárd euró), a behozatalé 12 880 milliárd forint (48 milliárd euró) volt, a kivitel volumene 12, a behozatalé 10 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1269 milliárd forintot (4710 millió eurót) tett ki, 330 milliárd forinttal (1282 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.
A 2011. január–augusztusi forgalom forintban mért árszínvonala importban 2,6, exportban 1,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 1 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 8,4, míg az euróhoz képest 1,7 százalékkal értékelődött fel.
Továbbra is a járműgyártás a húzóágazat
A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközök árufőcsoport kivitelének és behozatalának volumene 11, illetve 7 százalékkal bővült 2011. január–augusztusban. A nyári hónapokban regisztrált visszaesés, stagnálás után az augusztusi export volumene már jelentősen, 9 százalékkal emelkedett, az importé viszont alig haladta meg a bázisét. A vizsgált időszakban kétszámjegyű volumenbővülés jellemezte a két húzó termékkör, a közúti jármű, valamint az általános rendeltetésű ipari gép mindkét irányú kereskedelmét, ezen belül az utolsó hónap forgalma − a közúti jármű exportja kivételével − még dinamikusabban nőtt. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene június, az importé május óta nem éri el az előző év azonos időszaki szintet.
A heterogén összetételű feldolgozott termékek kivitelének volumene 17, a behozatalé 14 százalékkal volt több, mint 2010. január–augusztusban. A gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kivitele több mint negyedével, a behozatala hatodával bővült. Az árucsoport kereskedelmének júliusi mérséklődését követően − tavaly ezt a hónapot érintette az orosz gyógyszer-kereskedelmi törvények ideiglenes keresletfelhajtó hatása − az augusztusi export és import már kisebb élénkülést mutatott. Átlagot meghaladó mértékben nőtt a járműiparhoz szorosan kapcsolódó termékek, a szakmai, tudományos és ellenőrző műszer exportja, illetve a gumigyártmány mindkét irányú kereskedelme.
Jelentős mértékű az energiahordozók importja
Az energiahordozók importvolumene az év első nyolc hónapjában 7 százalékkal volt több, mint 2010 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene 13 százalékkal emelkedett, ezzel szemben a természetes és mesterséges gázé 16 százalékkal volt kevesebb az előző évihez képest. Az utóbbi árucsoport június óta már markánsan növekedett.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 3, az importé 10 százalékkal bővült. Az árufőcsoport kivitelében legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumene március óta jelentősen alatta maradt a bázishavi szintnek, így az időszak egészében 11 százalékkal esett vissza. Dinamikusan növekedett az élő állat, a kávé, a tea, a kakaó, a fűszer export-, illetve a hús és húskészítmény mindkét irányú forgalma.
Exportunk bővülése az ázsiai piacok irányában jelentős
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2011 első nyolc hónapjában 11, illetve 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét nézve 52 milliárd forinttal nőtt: ezen belül az új tagállamok esetében 206 milliárd forinttal javult, míg a régi tagállamok vonatkozásában 154 milliárd forinttal romlott az egyenleg.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 18 százalékkal bővült, ezzel szemben az importé csupán 3 százalékkal haladta meg a bázisszintet. Az export elsősorban Ázsia irányában bővül dinamikusan, az előző év azonos időszakához képest 33 százalékkal nőtt a kivitel értéke az ázsiai régió felé. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 555 milliárd forint volt, 278 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első nyolc hónapjában. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum jelentősen, 473 milliárd forinttal mérséklődött, míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 188 milliárd forinttal romlott.
Privátbankár