1p
A nyugati országok attól félnek, a fellendülés csak délibáb - Ázsia pedig leelőzheti őket. A mi régiónkban a válság még másfél évig is eltarthat, a bizalom a tőke - de abból nincs sok
Az ACCA tanulmánya szerint akár két évig is elhúzódhat a válság a közép-kelet-európai régióban. A reményeket - miszerint a 2010-es esztendő gyors fellendülést hoz a világgazdaságban- hamar eloszlatta a most publikált, igen átfogó nemzetközi kutatás, mely 99 országból 1700 pénzügyi szakember válaszán alapul.

A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) 2009 negyedik negyedéves felméréséből kiderül, hogy a fellendülésnek egyértelmű jelei mutatkoznak, figyelmeztet is ugyanakkor, hogy a tartós javulás még várat magára.
 
A kutatás résztvevői ezúttal nem csak a megnövekedett üzleti bizalomról számolnak be - csaknem a válaszadók fele (46 százalék) hiszi, hogy a gazdasági körülmények javulni fognak vagy máris javulnak- de arról is, hogy bíztatóak a jelek a kereslet, a finanszírozáshoz való hozzáférés és cash flow javulását illetően is. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy Ázsia és Afrika egyértelműen a megújulás útjára lépett - az ACCA-tagok itt a bizalom és a bevételek javulásáról számolnak be-, ugyanakkor az európai és az amerikai gazdaságok továbbra is stagnálnak. Mindezen jó hírek ellenére a globális fellendülés aránya valójában lassul.
 
A folyamatosan fejlődő ázsia-óceániai régióban jóval pesszimistább hangulat uralkodott el a 2009-es év utolsó negyedévére az ACCA-tagok között. Nem hisznek ugyanis abban, hogy a nyugati országok képesek lesznek tartani a versenyt a jóval dinamikusabb ázsiai gazdaságokkal.
 
Az összes régióra és ágazatra jellemző, hogy a beruházások továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, jóllehet, ez egyre kevesebb esetben vezethető vissza a piaci finanszírozás hiányára. A munkanélküliség ugyanakkor még mindig emelkedik, és az államháztartás helyzete továbbra is sok elemzőt tölt el aggodalommal. Reális a veszélye ugyanis annak, hogy az eladósodott kormányzatok további megszorításokra kényszerülnek és ezzel az állami szektor teherként nehezedik majd a fellendülésre. Bármelyik ezek közül a tendenciák közül vezethet "W" alakú aktivitási pályához, vagyis a visszaesést követő rövid fellendülés után újabb visszaesés következik. Alátámasztja ezt az is, hogy a legtöbb szakember mindössze gyenge felzárkózást jósol, 11 százalékuk pedig három évre vagy annál is hosszabb időre saccolja a válság elhúzódását.


Pillanatkép a válság kirobbanásáról: bízva se bízz?

Biztatóak viszont a jelek a munkaerőpiacon. A 2009 közepén tetőzött elbocsátások száma jelenleg csökkenő tendenciát mutatnak a pénzügyi szektorban. A szervezet mégis aggodalmát fejezi ki azon tény fölött, hogy a vállalkozások továbbra is csökkentik a pénzügyi alkalmazottak képzésére fordított összegeket, figyelmeztetve, hogy az a munkáltatók kárára mehet, amikor a gazdaság ismét talpra áll.

„A negyedik negyedéves jelentésünk az első, ami konkrét bizonyítékokkal szolgál a gazdaság fellendülését illetően.” – mondta el Kateřina Benešová, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója. „Egyre több pénzügyi szakember látja a fényt az alagút végén, sokaknak vannak azonban komoly aggályai a 2010-es évi befektetésekkel kapcsolatban. Úgy tekintenek az egészre, mint egy délibábra. Teljesítsen bármennyire is jól a szervezetük vagy a gazdaságuk, félnek, hogy a fellendülés csak káprázat.”

“Mindent összevetve az ACCA még legalább egy évet jósol nehéz gazdasági körülmények között, ugyanakkor a pesszimistább tagok borúlátó jóslatai is valóra válhatnak” – mondta Kateřina Benešová.
 
A közép-kelet-európai piac mérsékelt javulása sem javított a hangulaton

A csökkenő export és a súlyos pénzügyi válság miatt a közép-kelet-európai piacok jóval kisebb fejlődést tapasztaltak a 2009-es év utolsó negyedévében, mint más régiók – mutat rá az ACCA felmérése, melyben 18 közép- és kelet európai ország 118 válaszadója vett részt.
 
Magyarország "költségvetési" világelső
A régió tagjai felülvizsgálták korábbi kijelentéseiket és ezúttal jóval kisebbre becsülik a fejlődés ütemét, mint tették azt az előző negyedévben. Az üzleti bizalom nem javult a harmadik negyedévhez képest, ami arra utal, hogy a kilábalás jóval lassabbnak ígérkezik. Igaz ez annak ellenére is, hogy a bevételi kilátások csak kis mértékben módosultak, a befektetési kilátások pedig átlagon felülinek mondhatóak.

Szűkebb környezetünk mindkét vonatkozásban jelentősen jobban teljesített, mint Európa más országai. A magyarázat, hogy a beruházásokhoz szükséges tőkéhez való hozzáférés a régióban kevésbé szigorított, és a jövedelmező befektetési lehetőségek a jelek szerint nagyobb számban fordulnak elő.
 
Nem ez az egyetlen jó hír. Úgy tűnik, hogy a kereslet fokozatosan kezd magára találni, a cash flow nyomás enyhül, a heves valutaárfolyam ingadozás pedig - amely az elmúlt két évben jelentősen hozzájárult a régió instabilitásához – ismét kezd helyreállni.
 
A sok jó hír ellenére az ACCA szerint a válság akár 18 hónapig is elhúzódhat a régióban. A közép-kelet-európai válaszadók fele pedig két évre vagy még többre számít.

Ennek lehetséges magyarázata lehet még a tanulmány szerint a régió kormányaiba vetett bizalom alacsony aránya. Csak a válaszadók 14 százaléka értett egyet a kormánya válságkezelő intézkedéseivel (szemben a globális 24 százalékkal) és 47 százalék szerint a kormánya erején felül költekezik majd az elkövetkező öt évben (szemben a 30 százalékkal globálisan). A válaszadók csaknem egyötöde (19 százalék, szemben a nemzetközi 12 százalékkal) várja a kormány túl-vagy alulköltekezését, mely a fellendülés kisiklásához vezet.

Világgazdasági trendforduló: kínai nyitány 
Továbbra is érdemes Magyarországra hozni a pénzt
Egymilliárd euróra csökken a tőkekihelyezés 
Londoni elemzők kitartó lendületet várnak 2010-re

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG