1p
Jogi keretként ugyan létezik, ám a részletekkel, így például a limitekkel kapcsolatban hiányosan rendelkezik a mai magyar vállalati felelősségbiztosítási szabályozás
Jogi keretként ugyan létezik, ám a részletekkel, így például a limitekkel kapcsolatban hiányosan rendelkezik a mai magyar vállalati felelősségbiztosítási szabályozás. Ennek pedig az a következménye, hogy a magyar vállalatok túlnyomó többsége nem elégségesen biztosított - derül ki az Union felméréséből.

Mindössze egyes szolgáltatási ágak, a közlekedés, valamint néhány, a veszélyes anyagokkal kapcsolatos tevékenység számára ír elő minimális kötelező felelősségbiztosítási limitet (ez az az összeg, amelyet a biztosító káresemény esetén maximálisan kifizet) jogszabály ma Magyarországon – derül ki az Union Biztosító frissen készített összeállításából. A gazdasági ágak túlnyomó többségében ugyanakkor csak és kizárólag a felelősségbiztosítás megkötését – vagy még azt sem - rendeli el jogszabály, további részletezés nélkül. A limittel szabályozott tevékenységi körök közé tartoznak a többi között a különféle ügynöki és alkuszi, a közjegyzői, végrehajtói, könyvvizsgálói, értékbecslői szolgáltatások, a közúti, vízi, légi és vasúti üzemeltetés, az egészségügyi szolgáltatások, vagy éppen az akkumulátorgyártás.

„A mai magyar helyzet elkeserítő. Évi 5-6 milliárd forint árbevételű vállalatok működnek mindössze 10-15 millió forintos felelősségbiztosítási limittel” – világít rá a következményre Zsoldos Miklós, az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója. A végeredmény pedig katasztrofális: egy-egy nagyobb káresemény után a károkozó a túlélésért, a károsultak pedig a pénzükért küzdenek, és – mint azt a vörösiszap-tragédia kapcsán is láthattuk – gyakran az állam beavatkozása szükséges a helyzet megnyugtató rendezéséhez.

Pedig Magyarország azon kevés uniós tagállam közé tartozik, amely a 2007. április 30-i határidőre átültette jogrendszerébe a bizonyos tevékenységekre vonatkozó felelősségbiztosítási kötelezettséget. A pénzügyi biztosítékok rendszerének szabályozása ugyanakkor elmaradt. Hasonló a helyzet a környezetvédelmi törvénnyel is, amely – a már említett akkumulátorgyártást leszámítva – mindössze azt írja elő, hogy az előre nem látható környezetkárosodások finanszírozására egy cég környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezhető, ám a tevékenységi körrel, a biztosítékokkal kapcsolatban már nem rendelkezik.

E tekintetben ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy a kormányzati ígéretek szerint a veszélyes anyagokat kezelő cégek részletes felelősségbiztosítás-szabályozását az év végig elfogadja a parlament. Igaz, ezzel együtt sem szabad megfeledkezni arról, hogy további jó pár, ebbe a körbe nem tartozó iparágban is sürgető lenne a „felelősségbiztosítási mizéria” megoldása. Például egy vadász, lőtér-üzemeltető vagy egészségügyi szolgáltató számára ma jogszabály csak a felelősségbiztosítás megkötését írja elő, a minimális szintet nem. Zsoldos Miklós szerint ebből adódóan a fő gond ma a „100 forintos biztosítások gyakorlata”, vagyis az a praxis, hogy a cégek – formailag eleget téve a jogszabályi kötelezettségnek – ugyan megkötik a felelősségbiztosítást, ám a költségminimalizálásban való érdekeltségük miatt nevetségesen alacsony limit mellett, így az kár esetén szinte semmire sem nyújt fedezetet.

Az Union Biztosító úgy látja: amíg ezek a részletkérdések nem tisztázódnak jogszabályi formában, a helyzet sem fog radikálisan változni a jelenleg mindössze évi 12-15 milliárd forintos piacon. „Ami a legfontosabb, hogy a jogalkotó olyan szabályozást fogadjon el, amely ösztönzi a kellő védelmet nyújtó, tehát a valós kockázatokra szóló felelősségbiztosítás megkötésére a vállalatokat” – teszi hozzá az elnök-vezérigazgató.

Lenne persze tennivaló a vállalati attitűd kapcsán is – hangsúlyozza Zsoldos Miklós. A cégek jelentős hányada még mindig szükséges rosszként, egyfajta büntetésként tekint ugyanis a felelősségbiztosításra, ezért a limitet, tehát azt az összeget, amelyet a biztosító káresemény esetén maximálisan kifizet, a valós kockázatok által indokoltnál alacsonyabban határozzák meg. „Pedig a  felelősségbiztosítás a cégeket nem csak a károk enyhítésében segítheti, hanem megmutathatja a gazdálkodó szervezeteknek, hogy hol tudják csökkenteni a kockázataikat, hiszen a biztosító kockázatfelmérése során információkkal látja el a szerződni kívánó partnert, és egyben arra ösztökéli a vállalkozást, hogy felmérje és ezáltal csökkentse a ténylegesen kockázatokat” – fogalmaz.

Pozitív jeleket is lát ugyanakkor az Union. Tapasztalatai szerint mind több cégnél ismerik fel – és ez ma már a kis- és közepes vállalatokra is igaz –, hogy nem csupán az elszenvedett, hanem az okozott kár is tekintélyes kockázatot jelent egy társaság életében. Ez a szemléletmódbeli váltás lehet az egyik motorja a vállalati felelősségbiztosítási piac következő évekre várt bővülésének - derül ki a cég közleményéből.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG