1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megközelíti az idén a 30 százalékot a kiskereskedelmi üzemanyagár-infláció Nagy-Britanniában, ahol londoni elemzések szerint a teljes kosárra számolt fogyasztói infláció is több mint a kétszerese lesz a kormány által előírt célnak. A lakossági gáz várhatóan 20 százalékkal drágul ősztől.
Megközelíti az idén a 30 százalékot a kiskereskedelmi üzemanyagár-infláció Nagy-Britanniában, ahol londoni elemzések szerint a teljes kosárra számolt fogyasztói infláció is több mint a kétszerese lesz a kormány által előírt célnak. A lakossági gáz várhatóan 20 százalékkal drágul ősztől.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési háza szerdai elemzésében azt írta: legutóbbi prognózisa óta a nyersolaj-határidők árfolyamgörbéje még magasabbra kúszott. A cég ezért 2008 egészére most már 122,70 dolláros, 2009-re 137,70 dolláros hordónkénti globális olajár-átlaggal számol, az eddigi 120,70, illetve 133,90 dolláros prognózis helyett.

Ennek alapján a Barclays Capital londoni elemzői az idei második félévre, éves összevetésben 27,6 százalékos átlagos nagy-britanniai benzinár-inflációt jósolnak, a jövő év egészére pedig 11,5 százalékost, az eddig várt 26,8 százalék, illetve 10,7 százalék helyett.

A földgáz-határidők szintén folyamatosan drágulnak, ezért a ház az eddigi 13 százalékról 20 százalékra emelte az általa őszre várt nagy-britanniai lakossági gázáremelés mértékét. A gáz drágulásának hozzávetőleg kétharmada érvényesülni fog a háztartási áramszolgáltatás árában is, amely a Barclays Capital szerdai előrejelzése szerint a második félévben 12,5 százalékkal fog növekedni; a cég eddig 8,2 százalékos lakossági áramáremelést várt erre az időszakra.

Mindezek alapján a ház azzal számol, hogy az átlagos brit fogyasztói infláció az idén 3,5 százalék lesz, és jövőre is csak kis mértékben, 3,3 százalékra süllyed vissza, az eddigi 3,4, illetve 2,9 százalékos prognózis helyett. A szerdai elemzés szerint az idei brit infláció várhatóan októberben tetőzik, 4,4 százalékos éves összevetésű ütemmel.

A munkáspárti brit kormány 1997-ben saját hatásköréből a jegybankra ruházta át a kamatszint meghatározásának jogkörét, és az inflációkövetést szabta meg a Bank of England fő feladatául. Az inflációs célt azonban továbbra is a kormány szabja meg: előírása értelmében a jegybanknak 2 százalékos tizenkét havi inflációs rátát kell folyamatosan célnak tekintenie.

A bank kormányzója a sajtóban is közzétett levélben köteles magyarázatot adni a pénzügyminiszternek, ha a tizenkét havi infláció egy százalékpontot meghaladó mértékben eltér a céltól, bármely irányban.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
Mervyn King jelenlegi jegybanki kormányzó éppen most volt kénytelen elküldeni első ilyen levelét Alistair Darling pénzügyminiszternek - a Bank of England félfüggetlenné tétele óta is csak a második ilyen levél született -, miután a héten közzétett adatok szerint májusban rekord szintre, 3,3 százalékra emelkedett az éves visszatekintésű infláció Nagy-Britanniában az előző havi 3 százalékról.

King mindazonáltal az importált energiahordozó- és élelmiszerár-inflációval magyarázta a kiugrást, és az ilyen ellátási oldali sokkok ellen általános jegybanki felfogás szerint pénzügypolitikai szigorítással nem sok tehető.

Ennek jegyében a kormányzó maga is azt jósolta, hogy az infláció az év végéig "legalább" négy százalékra emelkedik. Darlingnak küldött levelében - amelynek az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerdai kommentárjában a "Sorry, Darling, not my fault" (Ne haragudj, drágám, nem tehetek róla) címet adta - a Bank of England vezetője ugyanakkor nem tett utalást várható jegybanki kamatemelésre.

King egyebek mellett azzal érvelt, hogy valószínűtlen egy meredeken emelkedő ár-bér spirál kialakulása, mivel az EU kelet-európai bővítése révén jelenleg összehasonlíthatatlanul nagyobb a munkaerő-kínálat a brit munkapiacon, mint a 70-es, 80-as évek olajársokkjai idején volt. Ráadásul független londoni elemzők nem feltétlenül jósolják az olajárak meredek további emelkedését sem.

A CEBR legújabb előrejelzése például azt valószínűsíti, hogy a világgazdaság lassulása - amely már egyértelműen látszik Amerika és Európa teljesítményén, és amely várhatóan "kelet felé terjed" -, valamint a gazdaságossá vált új lelőhelyek művelés alá vonása révén jövőre 100 dollár alá csökkenhet a nyersolajár, számos más londoni elemző 200 dolláros jóslata helyett.

Ez a londoni gazdaságelemző intézet nem először jósol meredek olajár-gyengülést jövőre, homlokegyenest szembehaladva a citybeli konszenzussal.

Múlt hónapban kiadott negyedéves világgazdasági előrejelzésében azt írta, hogy 2009-ben a kínai GDP-növekedés az eddigi, 10 százalék feletti éves ütemekről 7,4 százalékra lassul, ahogy az idei nyári olimpiai játékok után a kínai kormány visszafogja az állami költekezést, és figyelmét az infláció megfékezésére fordítja.

A CEBR szerint ehhez járul, hogy az amerikai gazdaság 2008-ban és 2009-ben "gyakorlatilag nem fog növekedni". A ház az idei évre 0,6 százalékos, jövőre 0,7 százalékos egész éves amerikai GDP-reálnövekedéssel számol, és csak 2010-től vár élénkülést, miután szerinte az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve már az idén 1,00 százalékra csökkenti irányadó szövetségi napikamat-célját.

Mindez hűteni fogja valamelyest az energiahordozó- és nyersanyagpiacokat, és megvan a lehetőség arra, hogy az olajárak 2009 végéig akár 74 dollárig is csökkenjenek, állt a CEBR új világgazdasági prognózisában.

A Bank of England várna a kamatemeléssel
Válságban az Európai Unió
Benzinhiány is előfordulhat a hétvégén
Kit tárcsázzak, ha Európával akarok beszélni?
Túlzott deficit: eljárás indulhat Nagy-Britannia ellen

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG