1p
Az új kormánynak hivatalba lépése után minél előbb el kell kezdenie a szerkezeti átalakításokat
Az új kormánynak hivatalba lépése után minél előbb el kell kezdenie a szerkezeti átalakításokat - mondta a Népszabadságnak adott interjújában Szapáry György, az MNB korábbi alelnöke, a Fidesz gazdasági tanácsadója.

A napilap szerdai számában közölt interjúban a Nemzetközi Valutaalap egykori szakértője úgy vélekedett, Magyarország jövője a tudás- és szolgáltatásalapú növekedés, ami azt jelenti, hogy az oktatás és a szakképzés területén elengedhetetlenek a reformok.
   
Hozzátette: hosszú távon az "összeszerelő" gazdaságból tudásalapú gazdaságnak kell létrejönnie. A csúcstechnológia elsajátítása, a nyelvtudás kulcsterület, ahogy az innováció is.
   
Szapáry György álláspontja szerint szükség van az állami vállalatok modernizálására, és nagyon fontos a bürokrácia egyszerűsítése is. A felesleges jogszabályokat és a párhuzamos intézményeket pedig meg kell szüntetni - közölte.
   
A hét kérdése:
Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon?
A Fidesz gazdasági tanácsadója arra számít, hogy a költségvetési hiány 3,8 százaléknál biztosan nagyobb lesz az idén.
   
Kitért arra is, a Fidesz vezetőivel folytatott beszélgetéseiből számára az derült ki, hogy a legnagyobb ellenzéki pártnak kormányra kerülése után egyáltalán nem áll szándékában, hogy a költségvetés "elszálljon". Be akarják vezetni az eurót, csökkenteni akarják a hiányt, az a kérdés, hogy ezt melyik szintről kell elkezdeni - hangoztatta.


Járai: kisebb adókat, kevesebb kiadást

Az adóterhek és a költségvetési kiadások csökkentésére van szükség Magyarországon, ehhez pedig strukturális változásokra - mondta Járai Zsigmond volt jegybankelnök kedden egy bécsi konferencián.

A jelenlegi kormány helyesen ismerte fel, hogy ha el akarja kerülni az előre hozott választásokat, csökkentenie kell a költségvetési hiányt. Ez azonban önmagában nem elég, és nem is lehetséges több éven át a drasztikus kiadáscsökkentést a fiskális politikai strukturális reformja nélkül folytatni - vélekedett a Euromoney gazdasági lap fórumán egy pódiumbeszélgetésen.

A magyar gazdaság igazi problémája nem a nagy költségvetési hiány volt, hanem az, hogy az elmúlt hat-hét évben nélkülözte a versenyképességet. Ezért csökkenteni kell a vállalkozások adóterheit, mérsékelni a bürokráciát és a költségvetési kiadásokat, valamint a korrupciót. Magyarországon a vállalkozások adóterhei tíz százalékkal magasabbak, mint a régióbeli versenytársaknál; a kormányzati kiadások a GDP mintegy 50 százalékát teszik ki, míg utóbbiaknál 40 százalékot - mutatott rá.
   
Járai szerint a következő kormány előtt az a hatalmas kihívás áll majd, hogy egyensúlyt tartson a fiskális konszolidáció és a gazdasági növekedés bátorítása között.
   
A pódiumbeszélgetés másik résztvevője, Orbán Krisztián gazdasági elemző úgy fogalmazott: a választások után alakuló kormánynak a növekedés biztosítása és a stabilitás megőrzése között kell egyensúlyt találnia. Orbán szerint a Bajnai-kormány sok mindent megtett, amit egy év alatt meg lehetett tenni, de a választások logikája szerint egy négy évre alakuló kormánynak más szempontok szerint kell meghatároznia gazdaságpolitikáját: mindenképpen növekedést kell felmutatnia, ha hatalmon akar maradni.
   
Alapvető változásokra van szükség az adórendszerben, ezzel egyidejűleg az adminisztrációs szabályok egyszerűsítésében - mondta. A magyar gazdaság produktivitását jelentősen csökkenti a nagyarányú adóelkerülés és a bürokratikus terhek. A magyar cégek bevételük hat százalékát költik adminisztrációs kötelezettségeik teljesítésére - mutatott rá.

Lendvai szerint a Fidesz nem emelné a nyugdíjakat
A Jobbik Oroszország felé fordulna 
Bajnai: a hiány elszívja a forrásokat 

MTI, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG