A több-biztosítós modell működési költségei nagyobbak, hiszen egy biztosító helyett nyolc-tíz profitorientált magánbiztosítót kell fenntartani - mondta a politikus.
Varga Mihály hangsúlyozta: a rendszer bevezetése több járulékot, magasabb költségeket, drágább életet és drágább alapellátást jelent mindenkinek, ugyanis a növekvő működési költségek miatt a profitorientált biztosítók ki fogják kényszeríteni a járulékemelést.
A fideszes politikus hozzátette: a több-biztosítós modell bevezetésével hosszabbak lesznek a várólisták, Angliában például jelenleg 858 ezer ember van várólistán és 9-12 hónap várakozás is elképzelhető egy-egy ellátásra. |
A Fidesz alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy míg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár teljes költségvetéséből, 1050 milliárd forintból 2-5 százalékot, vagyis mintegy 21 milliárd forintot fordít saját fenntartására, addig nemzetközi tapasztalatok szerint a magánbiztosítóknál ez az arány 25-30 százalék, azaz 250-350 milliárd forint is lehet.
Varga Mihály szerint a kormányszóvivői iroda sokszor azzal érvel, hogy a központosított beszerzés rendkívül költséghatékony, ennek ellenére az egészségügyben a beszerzés feldarabolására készül a kormány. |
Szabó Lajos, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője azt mondta: még meg nem hozott egészségügyi döntéseknek nincsenek költségvetési hatásai. Mint mondta, a döntésnél a biztosítási rendszerről azt tartják szem előtt, hogy biztosítsák az embereknek a megfelelő szintű szolgáltatásokhoz való hozzáférést, és hogy a kedvező költségvetési folyamatok tovább erősödjenek. A kormánypárti képviselő elmondta: az egészségügy átalakítása több évtizede elhalasztott probléma. Hozzátette: az ennek a megoldására tett első kormányzati lépések eredményeként most egyensúlyban van az egészségbiztosítási alap, sőt 500 millió forintos többletet mutat. A politikus szerint a többlet nem azért keletkezett, mert spóroltak a szolgáltatásokon, hanem felszámolták a működés hiányosságait és bővítették a járulékfizetők körét.
A szegényeknek nem jut majd ellátás?
Horváth Ágnes még idén bevezetné a több-biztosítós modellt (hanganyag)
Hat év alatt alakulhat ki az egészségügyi piac
Horváth Ágnes stabilizálna - 3 Fidesz feltétel
MTI