Külföldi utazáskor bármikor előfordulhat olyan helyzet, hogy éppen nincs nálunk elegendő mennyiségű készpénz egy nagyobb vásárláshoz vagy egy váratlan kiadáshoz. Ilyenkor jól jön, ha számlánkon tartunk némi biztonsági tartalékot. Ha ehhez szeretnénk hozzájutni, a legtöbb pénzintézet nem elhanyagolható összeget von le a pénzkivétkor.
Biztosítás is járhat hozzá A bankkártyákhoz szinte minden pénzintézetnél köthető baleset- és poggyászbiztosítás, amelyek sok esetben akár helyettesíthetik az ilyenkor szokásos egyéb biztosításokat. Ezek feltételeiről érdeklődjünk pénzintézetünknél vagy a vele szerződésben álló biztosító társaságnál, hiszen sokszor kedvező feltételek mellett juthatunk hozzájuk. |
Van, ami ingyenes és van, ami nem
Amennyiben megoldható, érdemes kihasználnunk azt a lehetőséget, hogy a kártyás vásárlás nemcsak itthon, hanem külföldön is díjmentes. Ilyenkor nincs tranzakciós díj, a bank eladási vagy középárfolyamon számolja az átváltást (ez bankonként eltérő).
A készpénzfelvétel viszont általában költséggel jár, amely akár egy 1-2000 forint körüli kiadást is jelenthet tranzakciónként. Ha mégis erre kényszerülünk, igyekezzünk jól átgondolni, hogy mennyi pénzre lesz szükségünk és lehetőleg minél kevesebbszer vegyünk ki automatából pénzt. Ilyenkor ugyanis az összeg nagyságától függően egy bizonyos százaléknyi összegen felül egy fix, tranzakciónkénti díjat is levonnak. Egy külföldi bankfiókban pénzt kivenni pedig még ennél is drágább, tehát ha spórolni akarunk, lehetőleg kerüljük ezt a megoldást.
Néhány banknál már nem megrázó a díj
Az utóbbi időben több bank is csökkentette a külföldi pénzkivét költségeit. Az Erste Bank például a hazaival megegyező (0,50% + 50 Ft) összeget von le, ha az ügyfél az Erste több környező országban (Ausztriában, Csehországban, Horvátországban, Romániában, Szerbiában, Szlovákiában) is jelen lévő automatájából vesz ki pénzt.
Eltűnt százmilliók nyomában: akcióban a hamiskártyások 540 millió forint. Ennyi kárt okoztak a bankkártyahamisítók, hackerek és más, bankkártyákkal visszaélő bűnözők 2010-ben az ártatlan áldozatoknak. Részletek>> |
Az OTP külföldi automatáiból (a szlovák OTP Banka Slovensko, a bolgár DSK Bank, a román RoBank, a szerbiai OTP, a montenegrói Crnogorska Komercijalna Banka, az ukrajnai JSC OTP Bank, az oroszországi OAO OTP Bank és a horvátországi Nova Banka ATM-jeinél) is az átlagosnál kedvezőbb feltételek, azaz 1 euró felszámítása mellett végezhető a tranzakció, amelyet a Prémium és a Prémium Plusz csomagban lévőknek elenged a bank.
A Citibank pedig - "0 forintos" számláihoz nyújt korlátozott számú, bármely automatánál igénybevehető ingyenes pénzkivételi lehetőséget.
Nem árt felkészülni!
Végezetül íme néhány jótanács, ha külföldre utazunk. Még jóval az indulás előtt ellenőrizzük, hogy kint tartózkodásunk ideje alatt nem jár-e le kártyánk érvényességi ideje! Tudjuk meg bankunktól, hogy milyen számon tudjuk más országból bejelenteni, amennyiben ellopják kártyánkat, hogy ne kelljen hazaérkezésünkig várni a letiltással. A külföldi ATM-eken mindig az adott ország nyelvén és néhány elterjedtebb nyelven (pl. angolul) jelennek meg az információk, így ha nem beszéljük ezeket a nyelveket, nem árt felkészülni néhány szükséges, használatos szó megtanulásával, illetve felírásával (pl. „pénzkivét”, „más összeg”, stb.).
Igaz-e a városi legenda? Sokan tudni vélik, hogy külföldi vásárláskor vagy pénzkivétkor a helyszíntől sem független, hogy MasterCard, illetve Visa kártyával érdemes fizetni. |
Ha külföldre megyünk, érdemes tehát előtte bankunknál (a pénzintézet honlapján vagy a fiókjaiban) tájékozódni, milyen konkrét költségvonzata van kártyánk használatának, hogy megfontoltan, átgondoltan tudjuk használni a plasztikot.
Privátbankár - Szilágyi Balázs