Finomhangolásban gondolkodik az ÁSZ
Elmondta: ez a főleg makrogazdasági, illetve költségvetési kérdésekkel foglalkozó kis létszámú "csapat" hivatalosan jövő év január 1-jével kezdi meg munkáját. Az ÁSZ elnöke hozzátette: a közpénzügyi törvénycsomag előkészítését célzó előzetes megbeszéléseken már tájékoztatta a parlamenti pártokat e részleg felállításáról.
Kovács Árpád a készülő költségvetési tervezést szigorító jogszabályok kapcsán kifejtette: az csak másodlagos kérdés, hogy milyen szervezet, azaz költségvetési hivatal vagy tanács segíti-e a jövőben az Országgyűlés munkáját a mindenkori következő évi büdzsé előkészítésében, elfogadásában. Véleménye szerint a lényeg az, hogy milyen új, a mostaninál szigorúbb szabályok születnek a tervezésre, hogy a jelenleginél hatékonyabban állítsák össze a büdzsét. Kifejtette: az ÁSZ berkein belül az új szakértő egység felállítása a Pénzügyminisztériummal teljes egyetértésben történik, annak érdekében, hogy ez a kis létszámú részleg már a 2009-es, várhatóan a szigorúbb jogszabályok alapján készülő költségvetés előkészítő munkáit segítse.
Az ÁSZ elnöke azon a véleményen van, hogy a leendő új intézmény, legyen az akár hivatal vagy tanács, bizonyos "árumegállító joggal" rendelkezzen a költségvetési előzetes tervezés kapcsán. Ezzel kapcsolatban elmondta: ezt úgy képzelik el, hogy a költségvetés, mint motor működtetése során "a gázpedál és a kézifék közé egy, a mostaninál finomabb hangolást kellene bevezetni, a rendszerbe építeni". Ez például azt jelenthetné, hogy a büdzsé összeállításakor ha a tanács vagy hivatal apparátusa által modellezett kiadások lényegesen eltérnének a kormány saját számításaitól, a kormány meggondolhatná, hogy felül kívánja-e vizsgálni korábbi elképzeléseit a büdzsé összeállításában.
Kovács Árpád rámutatott: az új költségvetési tervezést szolgáló intézménynek azonban nem lehet vétójoga, a mindenkori költségvetéssel kapcsolatos politikai felelősséget nem lehet megvonni sem a kormánytól, sem a parlamenttől.
A múlt évi költségvetés zárszámadásával kapcsolatban elmondta: a költségvetést tavaly többször módosították, ennek is betudható, hogy egyes központi intézmények, illetve költségvetési fejezetek zárszámadását nem tudta elfogadni az Állami Számvevőszék a tavalyi költségvetés teljesítésének ellenőrzése kapcsán.
Kovács Árpád elmondta: a mindenkori zárszámadás tükörképe az adott év költségvetési tervezésének, illetve végrehajtásának. Tavaly ez a tükör azt mutatta, hogy 39 százalékos volt az eltérés az elfogadott büdzsé és a ténylegesen megvalósított költségvetés között. Kovács Árpád szerint ezért is égetően sürgető a szigorúbb, szabály alapú költségvetési tervezés megvalósítása, hogy lehetőleg már a 2009-re vonatkozó büdzsét az új közpénzügyi törvénycsomag alapján állítsák össze.
Mit vállal az állam és mit az állampolgár?
Valóban egy hivatalon múlna a felelős büdzsé?
MTI