1p
Az eddigi stabilról ismét negatívra rontotta pénteken Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását a Fitch Ratings. Ez még nem egyenlő a leminősítéssel, de közel vagyunk hozzá
Az eddigi stabilról ismét negatívra rontotta pénteken Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását a Fitch Ratings, arra hivatkozva, hogy a globális pénzügyi felfordulásból eredő sokkok és a valószínű euróövezeti recesszió növeli a magyar adóskockázatot. Ez még nem egyenlő a leminősítéssel, de közel vagyunk hozzá

A Fitch nem egészen egy éve javította vissza negatívról stabilra a magyar besorolások kilátását. Ezen a héten a Standard & Poor´s már negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatokat.

A Fitch Ratings pénteki londoni bejelentése szerint a cég a kilátásrontással együtt megerősítette a közepes befektetői "BBB plusz", illetve "F2" hosszú és rövid futamú devizaadósságok osztályzatát, valamint a forintban kiadott adósságok hosszú futamú, elsőrendű "A mínusz" besorolását, és a szintén elsőrendű "A plusz" besorolási országplafont, amely a kereskedelmi adósságkibocsátóknak adható osztályzat felső határa.

A legnagyobb európai hitelminősítő pénteki indoklása szerint a globális és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát. Magyarország bruttó küladóssága a GDP-érték 99 százaléka, egyike a legmagasabbaknak Közép- és Kelet-Európában.

A folyómérleghiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ, áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfolióiban, áll az elemzésben.

A Fitch megemlíti, hogy a magánszektorbeli kinnlevőségek több mint a fele devizaalapú hitel. Mindemellett a globális gazdasági lassulás és különösen a magyar export több mint felét felvevő euróövezet valószínűsíthető recessziója rontja az eddig is gyenge növekedési kilátásokat, nehezítve a költségvetési hiány további csökkentésére tett kormányzati kísérleteket.

A Fitch szerint a GDP-értékhez mérve 66 százalékos államadósság-ráta magas a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok 28 százalékos középértékéhez képest, és az alacsony gazdasági növekedés megnehezíti ennek az adósságrátának a mérséklését.

A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a legutóbbi fejleményekre adott kormányzati válaszlépések "erőteljesek", Magyarország adósbesorolását alátámasztja a robusztus intézményrendszer, a viszonylag jómódú és sokszínű gazdaság, az erős adósságkezelési kapacitás, és a makulátlan adósságszolgálati múlt.

A politikai és a társadalmi stabilitás alapja az EU-tagság, az egy főre jutó - piaci árfolyamon számolt - 13 750 dolláros éves jövedelem magas a "BBB" adósosztályzati sávra jellemző, 6900 dolláros középértékhez mérve, áll a Fitch pénteki elemzésében.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor´s a hét közepén jelentette be, hogy "negatív következményekkel járható megfigyelést" kezdett a nála is "BBB plusz, illetve "A-2" szuverén magyar adósbesorolásokkal kapcsolatban, a pénzügyi szektorban halmozódó finanszírozási nyomásra hivatkozva.

Az S&P indoklása szerint a hazai és a külföldi tulajdonú bankok meredeken megemelkedett finanszírozási költségekkel és beszűkült nemzetközi piaci hozzáféréssel küszködnek. Ezeknek az intézményeknek a meggyengült finanszírozási profilja nemcsak az ipari világban zajló jelenlegi hitelpiaci felfordulás eredménye, hanem belső okokra is visszavezethető.

A Fitch tavaly novemberben javította vissza az addigi negatívról stabilra a fő szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását. Ezt annak idején azzal indokolta, hogy "nagyobb a bizalom" a költségvetési hiánycsökkentési célok teljesíthetőségével kapcsolatban.

A Fitch Ratings előzőleg 2006. szeptemberben rontotta negatívra a magyar besorolások kilátását, annak idején azzal az indokkal, hogy az akkori belpolitikai fejlemények hatására megnőtt a kockázata "a miniszterelnök által vezérelt, igen szükséges reformprogram felhígulásának".
  

Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>

Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok

 

MTI

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG