A legnagyobb európai hitelminősítő a valutaunió kilátásairól összeállított elemzésében azt írta, hogy jelenlegi adóskockázati minősítéseiben nem szerepel tényezőként az euróövezet "rendezetlen felbomlásának" lehetősége. Az euró melletti politikai elkötelezettség ugyanis változatlanul "rendkívül erős", részben az esetleges felbomlás mélyreható pénzügyi, gazdasági és politikai következményei miatt.
A Fitch nem számol azzal sem, hogy az euróövezet teljes körű költségvetési és politikai unióvá alakul. A hitelminősítő szerint azonban a nemzeti szuverenitást a gazdaság- és a költségvetés-politika területén "valamelyest tovább kell hígítani" annak érdekében, hogy csökkenteni lehessen a kockázatát az olyan súlyos makro-egyensúlytalanságok újbóli kialakulásának, amelyek ismét destabilizálhatják a térséget. A Fitch Ratings nem először ad hangot annak a véleményének, hogy szorosabbra kell vonni az európai pénzügyi-gazdasági uniót.
A cég által az euróövezet jövőjéről nemrégiben Londonban megrendezett szemináriumon David Riley, a nemzetközi hitelminősítő globális szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója - a csütörtökön kiadott elemzés szerzője - kijelentette: a pénzügyi válság azért is sújtja különös erővel az euróövezetet, mert az európai szintű pénzügypolitikai unió kialakult ugyan, a gazdasági unió azonban nem, és ennek következménye a versenyképességben és a magánszektorok működésében megindult széttartó folyamat. Riley szerint ennek a folyamatnak a hatására jelentek meg azok a vélemények, hogy az euróövezet vagy teljesen kifejlett költségvetési-politikai unióvá - gyakorlatilag "Európai Egyesült Államokká" - válik, vagy felbomlik.
A Fitch Ratings szerint egy ilyen szintű integráció nélkül sem nagy a kockázata a valutaunió szétesésének, ám a teljes költségvetési uniót szorgalmazó vélemények nyilvánvalóan nyomást gyakorolnak az euróval kapcsolatos piaci hangulatra, és e hangulatban az "önmegvalósító fizetési válságok" kockázatát sem lehet elhanyagolni - mondta Riley a néhány héttel ezelőtti londoni Fitch-szemináriumon.
Más nagy londoni házak ugyanakkor érdemi kockázatnak tartják a valutaunió felbomlását, különösen arra az esetre, ha a spanyol vagy az olasz gazdaság piaci finanszírozása lehetetlenné válna.
Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) 2011-re szóló prognózisa szerint Spanyolországnak és Olaszországnak az idei év első felében összesen több mint 400 milliárd euró kötvényadósság refinanszírozásához kell piaci forrásokat felhajtania. A CEBR szerint az euróövezet "ezen a ponton széteshet", vagy ha ez most nem is következik be, akkor is mindössze egy az öthöz az esélye annak, hogy a valutaunió jelenlegi formájában túléli az évtizedet.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - legutóbbi globális előrejelzésében ugyanerről az állt, hogy ha Spanyolország külső pénzügyi segítségre szorul, az önmagában valószínűleg még nem okozná a valutaunió összeomlását, ám ebben az esetben bizonyosra vehető, hogy a piaci nyomás átterjed Olaszországra is. Ha "Olaszország is elbukik, az már jó eséllyel valóban az euróövezet végét jelentené" - vélekedtek az EIU londoni szakelemzői.
A Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzése szerint 2011 "kritikus év" lesz az euróövezeti szuverén adósságválság szempontjából. Az idei év jelezheti a válság "végének kezdetét" is, de ha a gazdaságpolitikai célok és a piaci várakozások nem teljesülnek, akkor a krízis az idén szélesedhet, és intenzívebbé válhat. Jóllehet, az egyes tagállamok kormányai meglehetősen gyenge eredményeket értek el a korábbi hivatalos hiány- és adósságcélok teljesítésében, a Fitch elemzői által magas rangú gazdaságpolitikai döntéshozókkal folytatott konzultációkon azonban egyértelművé vált, hogy ezúttal "nagyon erős" az elkötelezettség a 2011-re meghatározott költségvetési célok teljesítése mellett, és a kormányok szükség esetén készek további költségvetési intézkedésekre is.
Ha mégsem sikerülne végrehajtani az ígért költségvetési konszolidációt, az erősítheti a tagországok fizetőképességével kapcsolatos aggodalmakat, és ennek jó eséllyel negatív szuverén besorolási következményei lennének - áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
MTI