Fodor Gábor közölte: a költségvetési plafon ügye azért fontos, mert a világgazdaság helyzete negatív irányba változik, és ennek hatásai alól Magyarország sem tudja kivonni magát. Az SZDSZ elnöke elmondta: a költségvetési plafon kérdésével együtt négy témáról tárgyaltak a megbeszélésen.
A büdzsé hiányáról szólva közölte: az SZDSZ már most arra kéri a kormányt, hogy tegyen még határozottabb lépéseket a 2008-as költségvetési hiány mérsékléséért, és ennek érdekében minden kiadásnövekedésnek vessen gátat. Emellett zárolja a szükséges tartalékokat. Fodor Gábor szerint kívánatos lenne, hogy a hiány mértéke minél közelebb legyen a 3 százalékhoz.
A beterjesztett adótörvényekről a liberális pártelnök úgy vélekedett, hogy azok ebben a formában nem fogadhatók el az SZDSZ számára. Az úgynevezett Robin Hood-adóról azt mondta, hogy ellentétes az SZDSZ felfogásával és ideológiájával, mert szerintük más módon kell megoldani az energiaárak emelkedéséből származó problémákat. Példaként említette a környezettudatosságot és az energiatakarékosságot. Fodor Gábor hangsúlyozta azt is, hogy kívánatos lenne a lényegében egykulcsos adórendszer irányában tenni lépéseket. Kitért arra is, hogy jövőre el kellene törölni a vállalati különadót és a szolidaritási adót.
A nyugdíjrendszer kapcsán az SZDSZ elnöke arról beszélt, hogy át kellene gondolni, milyen változásokat kell eszközölni e téren és a szociális ellátórendszerben. Ez utóbbiban szükségesnek tartja a rászorultsági elv érvényesítését.
Újságírói felvetésre Fodor Gábor azt mondta, hogy a hitelességi kérdés még mindig fennáll, és az SZDSZ-nek nincs visszaútja a Gyurcsány Ferenc vezette kormányba, de a szabad demokraták értelmes kérdésekben készek együttműködni.
Arra a kérdésre, hogy ha a szocialisták elfogadják ezeket a javaslatokat, akkor az SZDSZ támogatja-e a büdzsét, Fodor Gábor azt mondta, hogy a végső döntést akkor hozzák meg, ha látták a költségvetést.
Gyurcsány: nyitottak vagyunk a javaslatokra
Nyitottan várja az MSZP az SZDSZ törvényjavaslatát a költségvetési plafon meghatározásról - mondta a két párt vezetőinek megbeszélése után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki a költségvetés elfogadását tekinti kulcskérdésnek.
A kormányfő elmondta: a pártvezetők helyett az egyeztetés ezt követően parlamenti keretek, frakciók, szakértők között folyik majd a konkrét előterjesztésekről.
"Amit el lehetett érni, azt elértük, nem pártpolitikáról tárgyalunk, hanem konkrét, fontos, az embereket érintő kérdésekről" - jelentette ki a miniszterelnök. Szerinte most már a részletekre kell válaszolni, mert az átfogó, nagy politikai kérdésekben "nagyjából létrejött a közös megértés állapota".
A szocialisták és a liberálisok közötti megegyezés határidejét firtató kérdésre Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: a költségvetés elfogadását tekinti kulcskérdésnek. Kitért arra, hogy a megbeszélésen szakpolitikai kérdésekről beszéltek, elsősorban a költségvetésről, az adókról, és szociális kérdésekről.
Gyurcsány Ferenc szerint a költségvetés kérdésében változatlanul közös a két párt törekvése: "feszes, fegyelmezett büdzsét adni az országnak". Kiemelte, hogy először a rendszerváltás óta a választási időponthoz közeledve nem fog felpuhulni a büdzsé.
A két párt által még közösen megfogalmazott közpénzügyi törvénycsomag a felelős költségvetési gazdálkodás hosszabb távú intézményes garanciáját teremtené meg - emlékeztetett a kormányfő. Gyurcsány Ferenc hozzátette: a fenti célt szolgálná az SZDSZ által javasolt kiadási plafonra vonatkozó elképzelés.
"Kifejezetten nyitottan várjuk az erre vonatkozó SZDSZ-es törvényjavaslatot" - fogalmazott a kormányfő. De mint mondta, az ország szempontjából az lenne a valódi garancia, ha a kiadási plafonokra vonatkozó középtávú programot a parlament kétharmados többséggel tudna elfogadni.
A miniszterelnök elmondta, hogy az SZDSZ a megbeszélésen megismételte korábbi álláspontját, miszerint határozottabb, markánsabb adócsökkentést szeretne, és az egykulcsos adó irányába történő gyorsabb elmozdulást. Kiemelte, hogy a szocialisták álláspontja ez ügyben ismert és a parlament előtt van, eszerint "az adócsökkentés programjának kéz a kézben kell járnia egyéb társadalom- és költségvetés-politikai célokkal".
Az MTI kérdésére - ha az SZDSZ nem támogatja a Robin Hood-adót, hogyan szereznek ahhoz parlamenti többséget - a kormányfő elmondta: a zárószavazásig érvelni fognak álláspontjuk mellett, remélve, hogy lesz többsége. A miniszterelnök szerint nem látni annak okát, hogy a Fidesz és a KDNP miért ne támogatná a javaslatot, hiszen folyamatosan a tőke nagyobb felelősségét szorgalmazzák.
Fidesz: újra összeállt a koalíció
Titkos háttéralku köttetett, újra összeállt a koalíció; így értékelte Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MSZP és az SZDSZ delegációjának tárgyalását.
Az ellenzéki pártszóvivő szerint a háttéralkunak az ország issza meg a levét, és az emberek látják a kárát, mert a hatalmi osztozkodás következménye a rossz költségvetés, újabb adóemelés, folytatódó nyakló nélküli privatizáció és egyre súlyosbodó lemaradás.
Szijjártó Péter azt mondta, az ország érdeke továbbra is egyértelmű: "háttéralkuk, zárt ajtók mögötti hatalmi osztozkodás és mutyik" helyett arra van szükség, hogy az emberek dönthessenek saját és az ország jövőjéről. A fideszes politikus hozzátette: erre megvolt a lehetőség, de az SZDSZ úgy döntött, inkább a kisebbségi kormány kicsinyes politikájához asszisztál, amit szerinte a hatalomhoz való görcsös ragaszkodás motivál.
"Joggal érezzük, hogy nem véd meg az állam"
Távhőtámogatás: beintett az ellenzék
Nem veszik napirendre Gyurcsány programját
MSZP: inkább az SZDSZ, mint a választás
MTI