Amerikai kutatók szerint az emberek jellemzően testsúlyuk 5-10 százalékát tudják leadni diétájuk első hat hónapjában. A kaliforniai egyetem kutatói 31 korábbi tanulmány újbóli áttanulmányozásakor ugyanakkor azt találták, hogy a fogyókúrázók kétharmada leadott súlyánál többet szed vissza 5 éven belül.
A többször leadott és felszedett kilók ugyanakkor összefüggésbe hozhatók a szívbetegségekkel és sztrókkal is - derül ki az American Psychologist Journal-ban megjelentett tanulmányból.
Néhány diétás tanulmány a résztvevőkre bízta, hogy számoljanak be súlyveszteségükről, ahelyett, hogy lemérette volna egy pártatlan szakemberrel, más vizsgálatok nem nagyon követték nyomon, mi lett a fogyókúrázókkal, így az eredményeik sem tekinthetők hitelesnek. Ennek következtében a fogyókúrák sokkal hatékonyabbnak látszanak, mint amilyenek valójában, mivel azok, akik visszaszedtek néhány kilót, nem akartak erről később már beszámolni. |
"A fogyókúrák nem vezetnek tartós súlyvesztéshez, illetve nincs tartósan jó hatásuk az egészségre. Arra a következtetésre jutottunk, hogy a legtöbb ember jobban járt volna, ha egyáltalán neki sem kezd a fogyókúrájának" - mondta a kutatás vezetője. Ebben az esetben ugyanis a súlyuk nagyjából azonos lenne azzal, mint amennyi a diéta előtt volt, és testük nem szenvedett volna a kilók leadásától és ismételt felszedésétől.
Mann professzor szerint a fogyokúrázókra jellemző, hogy inkább kevesebbet esznek, minthogy rendszeres testmozgásba kezdjenek.
Az egyik tanulmány szerint a diétázók fele csaknem 5 kilóval nyomott többet kezdősúlyánál öt évvel a diéta megkezdése után. |
Vége az önsanyargatásnak? Nem kell tornázni?
Meghatározták a cukorbetegségért felelős géneket
Zsírleszívás, agyelszívás - hájas felfedezés
Étkezési zavarok: csak a levegőbe beszélnek róla?
Új tinidivat: foci helyett dohányzás és fogyókúra
Forrás: BBC