A Le Monde című napilap elemzése szerint a szociális és adóterhek csökkentésével, valamint rugalmasabb munkaerőpiaccal a teljes foglalkoztatottság elérése Nicolas Sarkozy programjának egyik fő eleme. Ezért a konzervatív jelölt elsősorban a munka fogalmát és értékét szeretné újragondolni Franciaországban, szakítva a baloldalnak azon felfogásával, amely az igazságos elosztást hangsúlyozza.
Sarkozy eltörölné a 35 órás munkahetet, és a túlóráért fizetett órabérért ezentúl nem kellene a munkáltatóknak adóterhet befizetniük. A konzervatív jelölt szerint ennek következtében a vállalatok szívesebben ajánlanának munkát, és az adómentes túlórapénz arra ösztönözné az embereket, hogy elfogadják: több pénzért többet kell dolgozniuk.
Hivatalosan a munka becsületének helyreállítása miatt kívánja a jobboldali jelölt az örökösödési illetéket eltörölni, valamint a vállalatokra és az egyéni adózókra nehezedő fiskális nyomást csökkenteni (a társasági adó aránya 5 százalékkal csökkenne). |
A tervezett intézkedéssorozattal - benne az elsősorban a középosztálynak szánt elképzeléssel a bankkölcsönök kamatainak csökkentéséről - Sarkozy elsősorban a teljes társadalom bizalmát kívánja rohamtempóban elnyerni ahhoz, hogy utána a nagyobb gazdasági változásokat és az elengedhetetlen strukturális reformokat (egységes munkaszerződés vagy a sztrájkok idején kötelező minimum-szolgáltatások bevezetése) el tudja indítani.
A baloldali jelölt programja elsősorban a vásárlóerő erősítését hangsúlyozza. A jelenlegi 1250 eurós (314 ezer forint) bruttó minimálbért 1500 euróra emelné (375 ezer forint), ahogy jelentős emelést ígért az alacsony nyugdíjakra és kis összegű fizetésekre is, valamint az iskolai és diákoknak járó támogatásokra. Royal 500 ezer újfajta, a fiatalokat egyénekre szóló elképzéssel járó munkahely megteremtését tűzte ki célul.
Míg Sarkozy a 35 órás munkahét eltörlésével kívánja szimbolizálni a jelszavának választott "szakítást", Royal a pénzügyi politikában tervez jelentős változásokat. A nagyobb keresetűek adócsökkentését újragondolná, és eltörölné az adózás jelenlegi felső határait.
Mindkét jelölt fontosnak tartja a szociális párbeszéd és a gazdasági elbocsátások miatt a szakmai szociális védelem modernizálását. Jellemző, hogy mindketten erős állami beavatkozással képzelik el a reformok végrehajtását - írta a Le Monde. |
A harmadik nem támogatja a befutókat
Rekord részvétel a francia választáson, de eredmény még nincs
Megvan a francia elnökválasztás hivatalos végeredménye
Sarkozy-Royal befutó a francia elnökválasztáson
A reform nem kérdés, csak az, kinek a vezetésével