A londoni gazdasági napilap szerint Szaúd-Arábiához - amely már növelte kitermelését - "a színfalak mögött" hamarosan csatlakozik Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek és Nigéria. A lap által idézett olajipari források szerint ezeknek az országoknak a többlettermelése - amely április elejétől várható - csaknem teljes egészében pótolja a felkelés miatt kiesett líbiai exportkínálatot.
A Financial Times forrásai elmondták, hogy Kuvait, az emírségek és Nigéria együtt 300 ezer hordóval emeli napi kitermelését. Szaúd-Arábia az iparági szakértők szerint máris 700 ezer hordóval növelte napi kínálatát. A londoni székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) becslései szerint Líbia napi olajkitermelése a felkelés kitörése óta hozzávetőleg egymillió hordóval zuhant a korábbi 1,58 millió hordós napi átlagról. Londoni szakelemzők szerint ugyanakkor nem csupán a kiesett líbiai kínálat mennyisége, hanem a líbiai nyersolaj nehezen pótolható minősége is külön gondot okoz a piacon.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, amely rendszeres olajpiaci elemzéseket is közöl, legutóbbi helyzetértékelésében kiemelte, hogy a líbiai válság miatt kiesett több mint egymillió hordónyi napi olajkínálat rövid szállítási útvonalú, "light sweet" típusú, vagyis magas minőségű olajpárlatok gyártására alkalmas, alacsony kéntartalmú könnyűolaj. Ezt azonos minőségben jelenleg "semmivel sem lehet pótolni", mivel nincs a piacon napi egymillió hordó kínálati felesleg rövid szállítási távolságú, light sweet típusú nyersolajból. A Barclays Capital előrejelzése szerint a Brent globális nyersolaj-alaptípus hordójának egész éves átlagára az idén 91,0 dollárra emelkedik a tavalyi 80,3 dollárról, 2015-ben pedig már 135 dollár lesz.
MTI