.jpg)
Szakértők körében hideg fogadtatásra talált a CEZ azon terve, hogy a Mol segítségével terjeszkedjen Szlovákiában és Magyarországon, írta a tekintélyes lap.
"Ha a megállapodás olyan lesz, amit eddig tudunk róla, akkor inkább kedvezőtlennek tartanám. Nincs értelme, hogy a CEZ elkülönítve megvegye a Mol-részvényeket. Ha a CEZ villamos művek Mol-részvényeinek 10 százalékos tulajdonosa lenne, nagy arányban függő helyzetbe kerülne a magyar cégtől" - jelentette ki Jaroslav Krabec, az ING pénzügyi csoport portfólió-menedzsere. Megjegyezte: ha a Mol-részvények árfolyama csökkenne, akkor azt a CEZ is megérzi. Jelenleg ilyen problémával szembesül az OMV, amely jelentős Mol-részt tart a kezében.
A többi szakértő is bírálja a CEZ részvényvásárlási tervét, egyebek között a Mol-papírok viszonylag magas ára miatt. Néhány szakértő szerint ez a tranzakció nem hasznos a CEZ-részvényesei számára, és a csoport értékét sem fogja növelni.
Josef Nemy, a Komercní Banka pénzügyi elemzője szerint a CEZ számára akkor lenne jó az együttműködés, ha az a közös munkára szorítkozna, a Mol-részvények megvásárlása nélkül. Ezen az együttműködésen mindkét cég valóban nyerhet - vélte az elemző.
A CEZ és a Mol tervezett stratégiai együttműködésének egyik indoka, hogy a Mol ezzel védekezik az OMV barátságtalannak minősített közeledése ellen. A cseh részvényesek a Hospodárské Noviny szerint azonban ebben problémát látnak, és ez az elképzelés aggodalmat váltott ki körükben.
A cseh vállalkozói-üzleti körökhöz közel álló lap a saját kommentárjában szintén pozitívnak minősíti a két cég konkrét együttműködését energiaügyi tervezetekben. Ugyanakkor, ami a részvényvásárlást illeti, részletes információk nyilvánosságra hozatalát sürgeti, mert - mint írta - a "befektetőket nem szabad bizonytalanságban tartani".
CEZ-Mol megállapodás: Topolánek kikéri magának
Cáfolja a pletykát a Mol (hanganyag)
Megcsalták, de nem mondott le a házasságról az OMV
MTI