1p
Előre lehetett tudni, hogy a most zárult G20 csúcstalálkozón lényegi kérdések nem fognak eldőlni, de a csúcsot ennek ellenére is pozitív fejleményként lehet értékelni
A pénteken véget ért G20 csúcsból a tárgyalófelek kihozták a lehetséges maximumot a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint. Kovács Krisztián úgy véli, a találkozót annak ellenére pozitív fejleményként kell értékelni, hogy konkrét előrelépés nem történt a nemzetközi politika napirendjének egyetlen pontjában sem.

Azt nem lehetett várni a találkozótól, hogy megoldja a nemzetközi gazdasági munkamegosztás strukturális problémáit. A reálisan elképzelhető legjobb forgatókönyv az volt, hogy a felek kölcsönösen beletörődnek egymás protekcionista intézkedéseibe - írja a szakértő az MTI-hez pénteken eljuttatott elemzésében.

Bár a G20 záródokumentuma a megfogalmazások szintjén szinte semmilyen konkrétumot nem tartalmaz, az elemző szerint valójában komoly hallgatólagos megállapodásokat rejt. Az Egyesült Államok elfogadta, hogy Kína abban az ütemben fogja felértékelni a jüant, ahogy az Kínának megfelel. Washington jóváhagyta továbbá minden partnerének jövőbeni, a tőkebeáramlást korlátozó intézkedéseit, beleértve a devizapiaci intervenciót is. Cserébe a G20 minden résztvevője eltekintett attól, hogy az amerikai nem konvencionális monetáris enyhítést kompetitív célú dollár-leértékelésnek nyilvánítsa a magas szintű diplomáciai kommunikációban.
Az elemző rámutat, hogy a G20-csúcsot megelőző napokban látványosan változtak a tárgyalási pozíciók.
 
A G20 és a devizapiac
A G20 csúcson pénteken nyilatkozatok hangzottak el francia, német, olasz, spanyol és brit részről, hogy a befektetők nem kényszerülnek majd kötvénybefektetéseik leírására egy esetleges írországi uniós mentőcsomag esetén. A mentőcsomag hírét utóbb az ír kormányzat cáfolta.
Részletek >>>
Korábban az Egyesült Államok azzal vádolta Kínát, hogy árfolyam-politikájával mesterségesen gyengíti a jüant, így segítve az exportra termelő vállalatokat. Amerikát viszont hasonló vádak érték a monetáris hatóság nagyvonalú - 600 milliárd dolláros - kötvényvásárlási programjának múlt heti bejelentése után. A pénznyomtatás felerősítette a feltörekvő országok félelmeit a pénzügyi buborékokat kiváltó tőkebeáramlással kapcsolatban. Sőt, a "forró" tőke beáramlása által generált egyensúlyi problémáktól, illetve a dollár leértékelődésétől való félelem nagy fejlett gazdaságokat is kivont az amerikaiak potenciális szövetségeseinek köréből. Így Amerika már nem képviselhette hitelesen a kínai árfolyam-politika bírálatát.

Két nappal a szöuli csúcs előtt Kína rekordmértékben, 0,5 százalékkal felértékelte a jüant, jelezve, hogy szimbolikus lépésekre továbbra is hajlandó, feltéve, hogy nem követelik tőle pozíciói érdemi feladását. Az amerikai-kínai feszültség ezzel túljutott a tetőponton, elkezdődött az enyhülés. A pénzügyi buborékokat kiváltó tőkebeáramlás kockázatát kezelni hivatott adminisztratív korlátozások alkalmazhatóságának amerikai jóváhagyására pedig a Világbank és az IMF elvileg semleges, szakértői álláspontján keresztül került sor.

Kovács Krisztián úgy véli, a globális kereskedelmi egyensúlytalanságok kezelésére, a folyó fizetési mérlegek nagy hiányainak és többleteinek közelítésére szolgáló, a szöuli G20 csúcs által létrehozott intézményi keretek elsősorban szimbolikus jelentőséggel bírnak, az együttműködés szellemének és látszatának fenntartására szolgálnak. Egyáltalán nem elképzelhetetlen ugyanakkor, hogy ebből a folyamatból idővel érdemi kezdeményezések is kinőhetnek.

Globális gazdaságpolitikai koordinációt természetesen továbbra sem fogunk látni, legfeljebb akut válságok alkalmával, erre viszont - ahogy eddig - ezután is számítani lehet - teszi hozzá.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG